Serbest nakit akımı ve pay senedi fiyatları üzerine etkisi
Free cash flow and its effect on the share price register
  1. Tez No: 569409
  2. Yazar: MEHMET ALİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şirketlerin faaliyetlerinin temel amacı, genel kabul gören değişim aracı nakdin yaratılmasıdır. Zira şirketlerin yeni yatırımlarını finanse etme yöntemleri ve ortaklarına dağıtacakları temettü tutarları, yarattıkları serbest nakit akımlarından doğrudan etkilenmektedir. Bir şirketin pay senedi fiyatları tespit edilirken, o şirketin elde ettiği kardan ziyade, nakit yaratabilme gücünün daha belirleyici olduğu kabul edilir. Bu nedenle, şirketlerin serbest nakit yaratma güçleri, yatırımcılar ve yöneticiler için ayrı bir öneme sahiptir. Serbest nakit akımı, genel kabul görmüş haliyle, şirketin işletme, yatırım ve finansman faaliyetlerinden yarattıkları net para girişi olarak tanımlanır. Serbest nakit akımı, şirketin işletme faaliyetlerinden yarattığı net nakit tutarı (FAVÖK [1 - Vergi Oranı] + Amortisman) ile sermaye ve finansman faaliyetlerinden yarattığı net nakit tutarının toplanmasıyla tespit edilir. Serbest nakit akımı ile pay senedi fiyatları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada, Türkiye'de çimento sektöründe faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul'da pay senedi işlem gören 14 adet şirketin, 2005-2018 dönemine ilişkin üçer aylık verileri kullanılmıştır. Çalışmada ekonometrik yöntem olarak panel VAR model ve panel nedensellik analizi uygulanmıştır. Panel zaman serileri analizinde ilk olarak panel birim kök testleriyle serilerin durağanlığı araştırılmıştır. Yapılan CD testi sonucunda birimler arası korelasyonun var olması nedeniyle ikinci kuşak panel birim kök testlerinin uygulanmasına karar verilmiştir. Birinci grup Fisher ADF ve üçüncü grup CIPS testi yapılarak iki değişkenin de düzeyde durağan olduğuna ulaşılmıştır. Bu nedenle değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Panel VAR analizi yapılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkinin yönünü tespit etmek amacıyla yapılan Panel Granger nedensellik testinin sonucunda Hisse Senedi Getirisi'nden Serbest Nakit Akımı'na doğru nedensellik tespit edilmiştir. Bir diğer ifade ile, Hisse Senedi Getirisi, Serbest Nakit Nakımı'nın ön göstergesi gibi hareket etmektedir. Beklentilerin aksine, Serbest Nakit Akımı'ndan Pay Senedi Fiyatları'na doğru bir nedensellik bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the companies is to generate free cash flow which is generally accepted means of exchange. Yet, companies' financing methods of new investments and dividends to be distributed to the shareholders are directly affected by the free cash flow generated. It is accepted that the power to generate free cash flow is more decisive in determining the share price register of a company, rather than the profit made. Therefore, companies' power to generate free cash flow has a particular importance for investors and managers. Free cash flow is generally accepted as the net cash inflow of the company through its activities of main areas, investment and finance. Free cash flow is equal to the sum of the net cash generated from the main areas of activity (EBITDA [1 – Tax Rate] + Depreciation) and the net cash generated from investment and finance activities of the company. In order to examine the relation between free cash flow and the share price register, quarterly data set regarding the period between 2005 and 2018 of 14 cement companies whose shares are publicly traded in Borsa Istanbul are exercised in this study. In this regard, the method of panel VAR and panel causality analysis are applied. In the analysis of panel time series, firstly the stability of series is examined through panel unit root tests. In order to examine the correlation between the units, the CD test is applied and the existence of the correlation between the units is explored. Because there is a correlation between the units, it is decided to apply the second-generation panel root tests. To this end, first group Fisher ADF and third group CIPS tests are performed and it is concluded that two variables are stationary on the same plane. Therefore, panel VAR analysis is utilized to inspect the relation between the variables. Panel Granger casuality test is applied to explore the direction of the relation between two variables. As a result of this test, the casuality from the share price register to free cash flow is identified. In other words, contrary to expectations, the change in free cash flow does not determine the share price register, the share register prices which have been already priced by expectations cause the increase in the free cash of the companies.