Türk-İslâm döneminde hükümdarların vasıflarını ele alan siyasetnameler (X-XV. yüzyıllar)
Political documents dealing with the qualifications of rulers in Turkish-Islamic Period (X-XV. yy.)
- Tez No: 534048
- Danışmanlar: PROF. CEVDET YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Siyasetnameler esas konu olarak devlet yönetimini ele aldığına ve özellikle ilk ve orta çağlarda iktidarı ve siyasal otoriteyi elinde bulunduranlar hükümdarlar olduğuna göre, daha ziyade hükümdarlar için kaleme alınmış eserlerdir. Hemen her siyasetnamede hükümdarlarda bulunması gereken nitelik ve özellikler, devlet yönetiminin ve saltanatın şartları ve esasları bir biri ardınca sıralanır ve tartışılır. Devrin zihniyeti, anlayış ve inanca göre en ideal en uygun ahlaki, sosyal ve siyasal organizasyonun nasıl olması gerektiğini bu amaçlara hangi yollardan ulaşabileceği gösterilmeye çalışılır. Siyasetnameler halk ile hükümdar arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Hükümdara görevlerini hatırlatma ve ona nasihatler verip yol gösterme ihtiyacına cevaben meydana gelmişlerdir. X. yüzyıldan itibaren dönemin sorunlarına cevaben veya bizatihi hükümdara yönelik yazılan siyasetnameler günümüzde ayrı ayrı değerlendirilme fırsatı bulabilmiştir. İlgili dönem içerisinde Türk-İslâm medeniyetinin mahsulü olan siyasetnameler tek bir çerçevede değerlendirilip, genel olarak bir hükümdarda bulunması gereken vasıflar incelenmiş, verilen tarih aralığındaki değişimler belirlenmiştir. Siyasetnameler incelenirken İslâmiyet'in Türk kavmi içindeki zuhuru ve X-XV. yüzyıllardaki Türk devletlerinin durumlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Siyasat- nama Literatures are works which have been written for Kings with a power and political authority in the early and middle ages. Almost in each ''Siyasat- nama Literature'' the attributes and characteristics which should have the Rulers, the conditions and principles of state administration and reign are sorted and discussed. According to period's mind and mentality it explains how should the management style be. Siyasat- nama Literatures serve as a bridge between people and the Kings. They are books which have been written to remind rulers about their mission and to guide them. Nowadays, Siyasat-nama Literatures that have been written from X centuries in response to the problems of the period or to Rulers, have found a chance to be evaluated. Siyasat- nama Literatures which were as the crop of Turkish- İslamic culture in the same period, have been evaluated in a one frame, characteristics which should have each Ruler have been examined, changes during the same period have been determined. While examining we have also touched upon the importance of İslam in the Turkish people and the situation of Turkish states in X-XV cencuries.