Beyin perivasküler mesafe skoru baz alınarak, normal görünümde beyaz cevhere ait 'radiomics' verilerinin karşılaştırılması
Comparison of white matter radiomics parameters in brain, based on perivascular space scores
  1. Tez No: 534085
  2. Yazar: ONURAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜR AKANSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç : Normal görünümde beyaz cevhere ait radiomics parametrelerinin, belirgin perivasküler meafesi (PVS) olan ve olmayan hastalardaki farklılıklarını değerlendirmektir. Gereç ve yöntemler : Klinik sebeplerden dolayı , 2018 Haziranda kraniyal MR görüntüleme tetkiki uygulanan 160 adet PVS grubu olan hasta bulundu. Her iki hemisferde 7 farklı bölgede PVS skoru ölçülerek; global PVS skoru elde edildi.Hasta grubu düşük ve yüksek PVS skorlu gruplar olarak eşit iki parçaya ayırıldı. Global PVS skoru“0”olan 30 hasta son grup olarak belirlendi.“Radiomics”parametreleri, beyaz cevherden, 2 adet görüntü filtreli ve 2 adet görüntü filtresiz 4 adet sekansta, 3DSlicer paket programı ile ölçüldü. Önceki çalışmalarda refere edilen“17”adet“Radiomics”parametresi belirlendi. Gruplara ait sonuçlar, Kruskal- Wllis varyans analizi ve Dunn‟s çoklu gruplarda karşılaştırma testi ile karşılaştırıldı. Bulgular : 4 farklı MR görüntüleme sekansında çalışılan 17 parametreden , FLAIR görüntülerde 12‟si , ADC görüntülerde 4‟ü, görüntü filtreli FLAIR görüntülerde 6‟sı ve görüntü filtreli ADC görüntülerde 11‟i, anlamlı artıĢ veya azalma göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate whether radiomics features of the normal-appearing white matter (NAWM) are different between patients with prominent perivascular spaces (PVS) and those without. Materials and Methods: One hundred and sixty patients with PVS who had undergone cranial MRI for clinical reasons in June 2018 were evaluated. The PVS scores were calculated from both hemispheres in 7 different regions to obtain the global PVS score. The patients with PVS were divided into equally numbered low and high score groups. Thirty patients without PVS are selected as the last group. Radiomics analysis was performed from normal appearing white matter using 3DSlicer software, in four sequence two with image filtration and two without image filtration. Seventeen features, referred in previous studies were selected to be assessed. Results were then compared between the three groups using Dunn's multiple comparison test and Kruskal-Wallis variance analysis tests. Results: Seventeen features assessed on 4 different MR imaging sequence.