Güneş enerjisiyle kereste kurutma
Lumber drying by solar energy
- Tez No: 5342
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
II GÜNEŞ ENERJİSİYLE KERESTE KURUTMA (Doktora Tezi) Etem Sait ÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZET Birçok kurutma metodunun en ucuzu ve uygunu olan ( doğal kurutmanın önemli bazı sakıncaları da vardır. Kurutma ısısının çoğu çevre havası ile kaybedilir. Kereste çevre havası şartlarından etkilenir, çevre havasının nemi Güneş ışınlarının kurutma etkisini azaltır. Eğer kurutmada güneş enerjisinden yararlanma düşünülürse, bu enerji toplanarak hava kanalları ile kapalı ortamdaki keresteye aktarılmalıdır. Güneşli kurutma fırınları bu prensip üzerine tesis edilir. Ülkemiz orman ve enerji kaynakları, ihtiyacımıza yeterli olmadığından bunları ithal etmek durumundayız, yüksek maliyetli kurutma prosesleri uygulamak sınırlı imkanlarımızla mümkün değildir. Ülkemiz, bilhassa yaz aylarında, güneş radyasyonunun ve çevre sıcaklığının yüksek olduğu enlem derecelerinde yeralmaktadır. Bundan dolayı, ülkemizde, güneş enerjisi etkin bir biçim de kullanılabilir. Bu çalışmada düşük maliyetli güneş enerjili kurutma sistemi dizayn ve test edilmiştir. Bu sistemin kuruluş ve işletme maliyeti ucuz ve uygulanabilirliği ülkemiz için mümkündür. Kurutma sistemi 0.20 m kereste kurutma kapasite sine sahip olup ı kurutma kamarası yalıtılmış ve kamara üç adet güneş kollektörüne bağlanmıştır. Kollektörlerin toplam alanı 3.99 m2 dir. Pırına, 0.368 kw gücünde bir yoğuşturucu (ısı pompası) monte edilmiştir. Yoğuşturucu Freon-12 soğutucu gazı ile çalıştırılmıştır. fırında, yaklaşık ölçüleri 2.5x10x110 om olan,kavak ağacı kurutulmuştur. Araştırmada, 1987 ve 1988 yıllarında 8 deney yapılmıştır. Deneylerden ikisinde sadece kondenzasyonlu sistem diğerlerinde 'Güneş+Kondenzasyonlu' sistem birlikte çalıştırılmıştır. Güneşli fırında kuruma dış havaya göre daha hızlı olmuş ve kurutma kusurları %10 un üzerine çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
I? LUMBER DRYING BY SOLAR ENERGY (Ph.D. Thesis) Etem Sait ÖZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE Off SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT Of the many methods of seasoning timber available at present, the oheapest and most convenient is that of natural air seasoning. The simple method, however has its short oomings. For one thing, much of the heat is lost to the air. Also, the timber is not protected from the weather, and dampness in the air may nullify the effect of the sun's heat. If the idea is to dry timber using the sun's heat, then steps must be taken to trap the heat and channel as much of it as possible towards the exolusive purpose of drying the timber. It is on this principle that the solar kiln is designed. Our country forest and energy source are not eno ugh our needs, so that we import forest and petroleum products. We often lack the capital to build high-cost dry kilns. Our country also is in the latitudes where i solar radiation and ambient temperature are high espe cially in summer. The low-cost solar dry kiln descri - bed in this paper was designed and tested. Solar dry kilns can be built and operated at low-cost and havepossible application in our country. The design was for a 0.20 m capacity solar dry kiln having an insulated drying compartment attached to three external solar collectors. The collectors to tal area were 3.99 m2. A 0.368 kw dehumidifier was ins tailed in solar kiln. Dehumidifier (heat pump) opera - ted with F-12 refrigerant. The kiln was tested by drying 2.5x10x110 om poplar lumber. In 1987 and 1988, eight experiments have been i done. In two experiments, the heat pump dehumidifier system, and in the other experiments Solar+dehumidifier system have been tested. Several pile of samples were, also air-dried during the same time period. Kiln tempe ratures reached as high as 20-30° C above ambient tempe ratures in winter and summer.