Hasat döneminin beylik zeytini ve zeytinyağının kalite kriterlerine etkisinin belirlenmesi
Determination of effects of harvest time on the beylik olive and olive oil quality
  1. Tez No: 534107
  2. Yazar: NAZLI DENİZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zeytinyağının kalite kriterlerini etkileyen faktörlerin başında hasat zamanı gelmektedir. Bu çalışmada Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2017 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında hasat edilmiş yöresel bir zeytin çeşidi olan Beylik zeytininin fiziksel özellikleri, çeşitli biyoaktif bileşenleri ve yine aynı dönemlerde elde edilen zeytinyağlarının kalite kriterleri ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Zeytinin fiziksel özelliklerinin hasat dönemine bağlı olarak değiştiği bulunmuştur (p0.05). Beylik zeytininden elde edilen yağların %serbest yağ asitliği değerlerine göre, Ekim, Kasım ve Aralık ayları Natürel birinci kalite zeytinyağı kalitesinde olduğu bulunmuştur (TGK, 2017). Olgunlaşmanın etkisiyle K232, L*, a* ve tokoferol değerlerinde artış saptanmış, serbest yağ asitliği, klorofil, karotenoid, b*, fenolik madde miktarı, antioksidan aktivitesinde azalma olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Duyusal kalite kriterleri bakımından üç hasat dönemindeki yağlar Natürel Birinci Kalite Zeytinyağı özelliğinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Harvest time is one of the factors affecting the quality criteria of olives and olive oil. In this study, physical properties of Beylik olives, which are harvested in October, November and December in 2017 in Manavgat, Antalya were investigated and also the quality criteria, bioactive components and sensory properties of Beylik olive oils obtained in the same period were investigated. It has been found that the physical characteristics of Beylik olives have change depending on harvest time. It was found that the amount of phenolic component in olives decreased depending on harvest time and antioxidant activity did not change (p>0.05). According to free faty acids content of Beylik olive oil it was found that they fell in the category of Virgin olive oil (TFC, 2017) during the harvesting period.