Sturm-Liouville denklemleri için Levinson formülü
Levinson formula for Sturm-Liouville equations
- Tez No: 534106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYGAR KÜÇÜKEVCİLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde ana konu ile ilgili temel kavram ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümde yarım eksen üzerinde tanımlı self adjoint Sturm-Liouville problemi ele alınmıştır. Bu problemin Jost çözümü ile Jost fonksiyonu bulunmuş ve Jost fonksiyonunun özellikleri incelenmiştir. Bununla birlikte, ele alınan problemin saçılım fonksiyonu ve saçılım fonksiyonunun özellikleri bulunmuştur. Ayrıca, bu problemin Levinson formülü elde edilmiştir. Dördüncü bölümde Sturm-Liouville denklemi ile üretilen sınır koşulunda kuadratik spektral parametre bulunduran sınır değer problemi ele alınmıştır. Bu sınır değer problemi için de bir önceki probleme benzer olarak Jost fonksiyonu, saçılım fonksiyonu ve saçılım fonksiyonunun özellikleri incelenmiş. Bu özellikler kullanılarak ele alınan sınır değer problemi için Levinson formülü elde edilmiştir. Son bölümde, önceki bölümlerde elde edilen sonuçların analizi ve kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and theorems related to main topic are given. The third chapter is composed of three sections. In this chapter, self adjoint Sturm-Liouville problem defined on the half line is considered. The Jost solution and Jost function of this problem are found and the properties of Jost function are investigated. Moreover, the scattering function of this problem and the properties of the scattering function are found. Also, the Levinson formula of this problem is obtained. In the fourth chapter a boundary value problem is considered which is generated by a Sturm-Liouville equation and boundary condition with quadratic spectral parameter. Similarly to the previous problem, Jost function, scattering function and the properties of the scattering function of this boundary value problem are investigated. By using these properties, the Levinson formula of the related boundary value problem is obtained. Finally, the last chapter is devoted to the analysis and comparison of the results considered in previous chapters.