Açık alandaki olay yerinin dokümantasyonunda insansız hava aracının (İHA) kullanılması
The usage of unmanned aerial vehicle (UAV) in the documentation of outdoor crime scene investigation
- Tez No: 534120
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN KIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Bilim ve Teknoloji, Forensic Medicine, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Açık alana yayılan olaylarda (patlama, yangın-kundaklama vb.) havadan kamera çekimi yapılması olay yerinin dokümantasyonunda önemlidir. Olay yeri inceleme esnasında havadan kamera çekimi halen ya yerden çok yüksek bir yere çıkılarak ya da helikopter gibi temini kolay olmayan hava araçlarına binilerek yapılmaktadır. Olay yerinin havadan görüntülenmesinde mevcut uygulamaları bir üst seviyeye taşımak için insansız hava aracının (İHA) kullanışlı bir seçenek olup olmadığı tez kapsamında araştırılmıştır. Tezle ilgili deneysel çalışmalar, açık alanda kurulan olay yeri simülasyonunda gerçekleştirilmiştir. Cinayet senaryosuna göre kurgulanan sahte olay yerine, cansız manken, suç aleti… gibi farklı boyutlarda 25 adet temsili bulgu yerleştirilmiştir. Olay yeri inceleme prosedürlerine göre hem fotoğraf makinesi ve video kamera ile hem de 2 farklı quadkopter ile genel, orta ve yakın plan görüntü çekimi yapılmıştır. Deneyde, İHA görüntü kayıtlarında oluşabilecek geometrik çekim hatalarını azaltmak için, İHA ile dengeli ve kontrollü uçuş yapılmış; kamera titremelerini elimine etmek için gimbal donanımı kullanılmıştır. Deney sonunda değişik açılardan ve irtifalardan çekilen toplam 92 farklı İHA kamera kaydından, yalnız yere yakın irtifadan (h
Özet (Çeviri)
Aerial camera shooting is very crucial in wide-reaching cases (explosion, fire, arson, etc.) for the documentation of the crime scene. Aerial camera shooting during crime scene investigation is presently done by either climbing a high place or using air platforms such as helicopters, which is not easy to provide. Whether the usage of UAVs (unmanned aerial vehicles) is a practical choice is studied in the scope of this thesis in order to transfer the present applications of aerial imaging of the crime scene to an upper level. Experimental studies regarding the thesis have been performed in an open-air crime scene simulation. 25 simulated evidences (dummies, offensive weapons, etc.) were placed on the simulated crime scene that is fictionalised according to the homicide scenario. General, average and close shots were taken by using both photo & video camera and 2 different quadcopters according to crime scene investigation procedures. In the experiment; in order to reduce geometrical shooting mistakes (outtakes) that can happen in UAV recordings the UAV was handled in a balanced and controlled way. A gimballed hardware was used to eliminate the camera resonance. At the end of the experiment, it was detected that only 3 pictures that were taken from a low altitude (h