EEG correlates of audiovisual associations in motion perception
Hareket algısındaki görsel-işitsel çağrışımların EEG korelatları
- Tez No: 534145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Cağrışım yoluyla ögrenme, insan algısı, duyusal plastiklik ve çokduyusal entegrasyon gibi dış çevremizi algılayışımızı etkileyen etmenleri anlamamız için nörobilim alanında gelecek vadeden araştırma alanlarından biri olarak görülmektedir. Birçok bulgu, çağrışım yoluyla öğrenmenin, beyinde beklenmedik erken seviye duyusal plastisiteye neden olduğunu gösterse de bu etkinin erken seviye görsel hareket bölgelerinde nasıl meydana geldiği belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, görsel-işitsel çağrışımların görsel hareket algısı üzerine etkilerini araştırmak için yapılan deneyde katılımcılar sırasıyla öğrenme öncesi test fazı, öğrenme fazı ve öğrenme sonrası test fazına katılmışlardır. Buna ek olarak, bu etkinin arkasındaki sinirsel mekanizmaları araştırmak amacıyla, deney sırasında katılımcıların elektroensefalografi (EEG) aktiviteleri ölçülmüştür. Öğrenme test fazında, belli bir ses tonuna (düşük frekanslı ya da yüksek frekanslı), ¨ spesifik bir nokta hareketi yönü (100% sola ya da 100% sağa doğru) eşlik etmiştir. Katılımcılardan hem sese hem de hareket yönüne dikkat etmeleri istenmiştir. Katılımcılara durağan seslere (düşük frekanslı ya da yüksek frekanslı) eşlik eden rastgele nokta hareketlerinin (sola ya da sağa doğru) gösterildiği ve ek olarak sadece görsel ve sadece işitsel uyaranların da gösterildiği ¨oğrenme öncesi test ve öğrenme sonrası test fazları ise tamamen aynıdır. Bu fazlarda, katılımcılardan rastgele-nokta hareketlerinin yönüne tuşa basarak karar vermeleri istenmiş, sadece işitsel uyaran verildiğinde ise tuşa basmadan sadece sese dikkat etmeleri istenmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın hipotezi, öğrenme öncesi test fazı ve öğrenme sonrası test fazı arasında öğrenme test fazındaki çağrışımsal eşleşmelere uygun olarak anlamlı bir değişmenin olacağı yönündedir. İkili t-test sonuçları, hipotemizi desteklemektedir. Bu etkinin arkasındaki sinirsel mekanizmalar açısından, bu çalışmada bu etkinin geri bildirimsel etkilerden kaynaklandı˘gı düşunülmektedir. Olaya ili¸skin potansiyel (ERP) sonuçları Çağrışım yönüyle öğrenmenin erken zamanlı temporal süreçleri anlamlı olarak etkilediğini (sadece işitsel uyaranlardaki P1) ve görsel-işitsel entegrasyonun uyaranın başlangıcından 500 ms sonra gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, ERP sonuçlarının çalışmanın hipotezini desteklediği söylenebilir. Erken zamanlı temporal süreçlerdeki değişikliğin, yüksek seviye çağrışım bölgelerine bilgi geçişi sağlamış olabileceği ve bu bölgelerden erken seviye görsel hareket bölgelerine bilgi akışı sonucunda görsel-işitsel entegrasyonun geç gözlemlendiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The process of associative learning has been considered to be one of the promising research areas in neuroscience to understand human perception, sensory plasticity, and multisensory integration that affects the way of perceiving external environment. Evidence suggests that associative learning causes unexpected lowlevel sensory plasticity in brain. Yet, how this effect occurs in low-level visual motion areas remains unclear. In order to examine the effect of audiovisual associations on visual motion perception, we conducted an experiment in which subjects are exposed to pre association test, associative learning and post association test phases. Moreover, EEG was recorded simultaneously to investigate neural mechanisms behind this effect. In associative learning task, a particular sound (low-frequency or high-frequency) was accompanied with a specific direction of random dot motion (leftward or rightward), and participants were asked to attend both sound and direction. Pre- and post-association tasks in which auditory-only, visual-only, audiovisual trials were presented are identical. During these trials, participants were asked to decide the direction of moving dots with a keypress except in auditory-only trials. We hypothesized that there will be significant differences in responses between pre- and post-association phases in accord with associative pairings that were given in associative learning phase. T-test results validated our hypothesis with a significance level at 0.01 (p-value = 0.008). In terms of neural mechanisms behind this effect, we also hypothesized that this effect originates from feedback mechanisms. ERP results indicated that associative learning influences early temporal processes (100-150 ms) to auditory only condition, and interaction effect occurs late in time after stimulus onset (around 500 ms). In this context, ERP results supports the hypothesis by revealing that modulation in early temporal areas transmits information to high level association areas that project information to low level visual areas, thus high latency is observed after stimulus onset.