Tam zamanında üretim felsefine dayalı seri hattın simülasyon tekniğiyle performans analizi
Performance analysis of a serial line based on just-in-timeproduction phylosophy using simulation technique
  1. Tez No: 534144
  2. Yazar: MÜMÜNE SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ERHAN KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pratikte, birden fazla parça tipi ve miktarından oluşan siparişler üretim sistemine rassal zamanlarda gelmekte ve her bir siparişin müşteriye teslim edilmesi gereken teslim tarihleri bulunmaktadır. Böylece, sipariş ancak onu oluşturan tüm parçaların üretimi tamamlandıktan sonra ancak teslimata hazır hale gelebilir. Bu tez çalışmasında farklı tipte parçalar üretme kabiliyetine sahip ve parça hareketlerinin ikili kanban kartı vasıtasıyla yapıldığı beş istasyondan oluşan ve çekme sistemine göre çalışan seri bir üretim hattı üzerine çalışılmıştır. Verilen parametreler için temel model tanımı yapıldıktan sonra simülasyonla alakalı deneysel tasarım özellikleri, teslim tarihini de içeren performans kriterleri, istatistiksel analizler ve deney kümeleri belirlenmiştir. Önceden belirlenmiş girdi faktörleri doğrultusunda her bir deney kümesi için istatistiksel bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In practice, orders composing of different part/job types with varying quantities randomly arrive at a production area and they have due date which designates the latest time before which all jobs in the order should be completed. Therefore, an order can only be fulfilled until all the jobs in that order are finished their processing. This thesis studies a pull production environment where there are five serial stations capable of processing different part types and part movement is controlled by dual card kanban system. Following the definition of a base model with given parameters, we discuss simulation related experimental design features, performance criteria involving due date related ones, statistical analyses and design clusters. Statistical findings for each design cluster with predetermined input factors are interpreted.