Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) / Pinna Nobilis polimer kompozitinin mekanik, fiziksel ve yanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation on mechanical, physical and flammability properties of high density polyethylene (HDPE) / Pinna Nobilis polymer composites
- Tez No: 534147
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, yüksek miktarda kalsiyum karbonat içeren Pinna Nobilisler toz haline getirilmiştir ve toz haldeki Pinna Nobilis ağırlıkça %10, %20, %30 ve %40 oranlarında kullanılarak polimer kompozitler elde edilmiştir. Saf HDPE ve HDPE/ Pinna Nobilis polimer kompozitlerinin yanma, tribolojik, termal, fiziksel ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda elde edilen veriler, hem farklı oranlarda Pinna içeren kompozitler arasında kıyaslanmış hem de benzer farklı çalışmaların neticelerine göre kıyaslanıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Pinna Nobilis containing high amounts of calcium carbonate were powdered and polymer composites were obtained by using 10 wt.%, 20 wt.% 30 wt.% and 40 wt.% Pinna Nobilis in powder form. Flammability, tribological, thermal, mechanical, physical and morphological properties of pure HDPE and HDPE / Pinna Nobilis polymer composites were investigated. The data obtained from the tests were compared between different ratios of Pinna containing composites and compared to the results of similar studies.