Atatürk Dönemi'nde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türk diline ilişkin teklif, kanun ve tartışmalar
Proposal, law and discussions about Turkish language at The Grand National Assembly of Turkey during the period of Ataturk
- Tez No: 534175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Asırlar boyunca Türkler çok geniş coğrafyalara yayılmış, pek çok kültürlerle etkileşime girmiş ve bu etkileşimleri üzerinde hissetmiştir. Bu etkileşimlerden biriside Türk dili üzerinde yaşanmıştır. Türk dili özellikle Arapça-Farsça dillerinden etkilenmiş, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde de aydın kesim sayesinde bazı Avrupa dilleri, Türk dili üzerinde tesirler göstermiştir. 20 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türklerin sadece işgallerden kurtulma amacını gütmemiş aynı zamanda her alanda yükselmelerini hedeflemiştir. Bu amaçla bu çalışma Atatürk döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, Türk dilini, yabancı dillerin etkisinden kurtarmak, ülke içinde Türkçenin egemen hale gelmesini sağlamak ve Türk dilinin olması gereken seviyeye gelmesi için çabalamak gibi konularda neler yaptığını incelemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Turks for centuries spread to voluminous geographies and interacted with many cultures and felt its impact. One of these interactions has been experienced on Turkish language. Turkish language was especially influenced by Arabic and Persian languages, some European languages with thanks to intellectual community in last periods of Ottoman Empire have shown influences on Turkish language. Founded in April 20th 1920, Turkish Grand National Assembly, not only pursued goal for Turkish salvation from invaders also aimed to be developed in all aspects. For that reason this study aimed to investigate distances travelled for issues such as Turkish Grand National Assembly during Atatürk's period struggling to save Turkish language from foreign languages' influences, to ensure dominancy of Turkish language in the country and to try to bring Turkish language to level it deserves.