Gençlik ve gelecek beklentisi: İstanbul, Sancaktepe örneği, 2018
Youth and future expectations: Istanbul, Sancaktepe example, 2018
- Tez No: 534174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFİN VARIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma İstanbul Sancaktepe'de yaşayan gençlerin gelecek beklentilerine etki eden faktörlerin neler olduğunu belirlemek ve bu gençlerin ailelerinin meslek seçimlerine olan etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda gençlere gelecek beklentisinin hangi faktörlerle oluştuğu ve nasıl değiştiği; gençlerin ailelerinin, meslek seçimlerindeki etkileri hakkında bazı sorular yöneltilmiştir. Söz konusu faktörler; eğitim, cinsiyet, gencin okuduğu okul türü, yaş, ailenin ekonomik durumu, anne baba mesleği, gencin hayalleri ve beklentileri, ailenin meslek seçimine yönelik tutumu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda doğru okul tercihi ile ve bireyin gelecek planında en önemli konunun yetenek ve ilgisinin farkında olması olduğu ortaya çıkmıştır. Gencin, çocukluğunun daha ilk aşamalarında geleceğini planlarken ilgi duyduğu alan ve yeteneğinin ne olduğunu anlayabilmesi için destek almasının öneminin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the future expectations of young people living in İstanbul Sancaktepe and to explore the effect of their families on the choices of their profession. In this context, some questions were raised about the factors in which the future expectation of young people is formed and how they change; and the effects of the families of the young people in the career choices. These factors are; education, gender, school type, age, family economic status, parents' occupation, dreams and expectations of young people, emerged as the attitude of the family towards the choice of profession. As a result of the research, it is revealed that the right school choice and the individual's being aware of the talent and interest of the most important issue in the future plan. It was underlined the importance of the young person to get support in order to understand what his/her field of interest and talent was in planning his/her future in the early stages of childhood.