Pulmoner tromboemboli tanısında kapnografinin yeri
The importance of capnography in diagnosis of pulmonary embolism
  1. Tez No: 534190
  2. Yazar: ZİBA SONGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN METİN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE) hafif semptomlardan, sağ kalp yetmezliği gibi ciddi klinik durumlarla karşımıza çıkabilen tromboembolik bozukluklardan biridir. Bu çalışmanın amacı; invaziv olmayan, ucuz ve basit olan kapnograf yardımıyla ölçülen end-tidal karbondiyoksit (ETCO2) ve hesaplanabilen alveoler ölü boşluk fraksiyonunu (AÖBf); klinik tahmin kuralları ve D-dimer ölçümü ile birlikte algoritma içinde kullanarak görüntüleme yöntemine başvurmaksızın PTE'yi dışlamak veya PTE'yi tahmin etmektir. Çalışma prospektif ve gözlemsel olarak 100 hasta ile yapıldı. Hastaların Wells ve Modifiye Geneva klinik skorlamaları hesaplandı. Pulmoner emboli dışlama kriterlerine bakıldı. Acil servis başvurusunda PTE şüphesi olan hastalardan 'Covidien' adlı kapnograf yardımıyla 2 dakika boyunca kayıt alındı. Hastaların ETCO2 ve AÖBf değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism (PTE) is one of the thromboembolic disorders that can confront with mild symptoms or severe clinical conditions such as right heart failure. The aim of this study is; using end-tidal carbon dioxide (ETCO2) and calculated alveolar dead space fraction (AVDSf) measured by a non-invasive, inexpensive and simple capnograph in algorithm with clinical prediction rules and D-dimer measurement; to exclude PTE or to estimate PTE without imaging techniques. The study was performed prospectively and observationally on 100 patients. Patients' Wells and Modified Geneva clinical scorings were calculated. Pulmonary embolism rule out criteria were evaluated. In the case of PTE suspicion at emergency department, patients were recorded for 2 minutes with the 'Covidien' capnograph. The patients' ETCO2 and AVDSf values were evaluated.