İntrakraniyal dural venöz varyasyonların MR venografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of intracranial dural venous variations with MR venography
  1. Tez No: 534189
  2. Yazar: SONGÜL ERDEM ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HATTAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dural venöz sinüslerde izlenebilen bazı varyasyonlar, sinüs ven trombozu ve kitle invazyonları gibi durumları taklit ederek, yanlış tanılara yol açabilir. Radyolojik raporlamanın doğru yapılması için varyasyonların bilinmesi çok önemlidir. Serebral ven varyasyonları arterlerden bağımsız olarak sadece bireyler arasında değil, aynı kişinin her iki hemisferinde de farklılıklar gösterebilir. Bu durum serebral venlerin sınıflamasını zorlaştırmaktadır. Dural venöz sinüsler kadaverik-anatomik spesmen çalışmaları ile değerlendirildiği gibi, radyolojik yöntemlerle de (Dijital substarksiyon anjiografisi(DSA), Bilgisayarlı tomografi anjiografisi (BTA), Manyetik Rezonans anjiogafi (MRA) ) normal populasyonda değerlendirilebilir (1-4). Temmuz 2010 – Ağustos 2018 tarihleri arasında serebral venöz MRA tetkiki yapılmış 968 hasta çalışmamıza dahil edildi. Bu 968 hastanın 154'ü venöz tromboz ve kitle invazyonu nedeniyle değerlendirme dışı bırakıldı. 186'ü erkek, 628'ı kadın olmak üzere toplam 814 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları 1-92 arasında (ortalama 35.95 ± 14.979) değişmekteydi. Her hastada dural venöz sinüslerin varyasyonları değerlendirildi. Superior sagittal sinüs (SSS) varyasyonları incelendiğinde 6 tip varyasyon görüldü. 814 hastanın 357'si (%43.9) varyasyon göstermekteydi. Tranvers sinüs incelendiğinde 2 tip varyasyon mevcuttu. 814 hastanın 342 (%42)'si varyasyon göstermekteydi. Sigmoid sinüs incelendiğinde 814 hastanın 243(%29.9)'ü varyasyon göstermekteydi ve 2 tip varyasyon mevcuttu. Sinüs rectus incelendiğinde 3 tip varyasyon mevcuttu. 814 hastanın 42(%5.2)'si varyasyon göstermekteydi. Oksipital sinüs varlığı 814 hastanın 27(%3.3)'sinde mevcuttu ve 2 tip varyasyon göstermekteydi. Dural sinüslerin non-invaziv, radyasyon içermeyen ve kontrast madde kullanılmayabilen bir teknik olan MR ile değerlendirilmesi önemli bir avantajdır. Biz de bu çalışmamızda tüm yaş gruplarındaki olguları, dural sinüs varyasyonlarını 3D PCA MR VENOGRAFİ ile değerlendirmek istedik.
Özet (Çeviri)
Some variations that can be observed in venous sinuses may mimic conditions such as sinus vein thrombosis and mass invasions, leading to false diagnoses. It is very important to know the variations for correct radiological reporting. Cerebral vein variations may differ not only between individuals, but also from both hemispheres of the same person, regardless of the arteries. This situation makes the classification of cerebral veins difficult. Dural venous sinuses can be evaluated by radiological methods (Digital Substance Angiography (DSA), Computed Tomography Angiography (CTA), Magnetic Resonance Angiogaphy (MRA) in normal population as evaluated by cadaveric-anatomic specimen studies (1-4). Between July 2010 and August 2018, 968 patients who underwent cerebral venous MRA were included in our study. Of these 968 patients, 154 were excluded due to venous thrombosis and mass invasion. A total of 814 patients (186 male, 628 female) were included in the study. Patients' ages ranged between 1-92 (mean 35.95 ± 14.979). Variations of dural venous sinuses were evaluated in each patient. When the superior sagittal sinus (CNS) variations were examined, 6 types were observed. Of the 814 patients, 357 (43.9%) showed variability. There were 2 types of changes in the tranvers sinus. Of the 814 patients, 342 (42%) showed variation. When sigmoid sinus was examined, 243 (29.9%) of 814 patients showed variation and 2 type variations were present. When sinus rectus was examined, there were 3 types of variations. Of 814 patients, 42 (5.2%) had variations. Presence of occipital sinus was present in 27 (3.3%) of 814 patients and there were 2 types of variations. Non-invasive, irradiated and non-contrasted MR imaging techniques are an important advantage for evaluation of dural sinuses. In this study, we aimed to evaluate the dural sinus variations in all age groups with 3D PCA MRI VENOGRAPHY.