Pulmoner Tromboemboli tanısında kullanılan klinik olasılık skorlama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison methods of the clinical probability scores in the diagnosis of the Pulmonary Thromboembolism
- Tez No: 266719
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: PTE; mortalite ve morbiditesi yüksek, tekrarlayabilen, bazen tanısı güç olan ve önlenebilir bir hastalıktır (42).Amaç: Bizim bu çalışmamızda; pulmoner tromboembolizm tanısında kullanılan çeşitli klinik olasılık skorlama yöntemlerinin değerini, hem yatan hastalarda ve hem de acil servise başvuranlarda belirlemek ve bunları birbirleriyle kıyaslamayı amaçladık.Materyal ve Metod: Bu çalışmada Şubat 2007- Ocak 2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil servisine veya göğüs hastalıkları polikliniğine ayaktan başvuran ve çeşitli kliniklerde yatan pulmoner tromboemboli şüphesi olan 207 hastanın PTE kayıt formları retrospektif olarak incelendi. Hastalar, yatan ve ayaktan hastalar şeklinde gruplandırıldı. Hastaların dosya verilerine dayanılarak Wells, Geneva ve Modifiye Geneva klinik olasılık skorlama yöntemleri ile puanlamaları yapıldı. Bu klinik olasılık skorlama yöntemleri arasında karşılaştırma yapıldı. Skorlama sistemlerinin ayırıcı eşik puanlarını bulmak için receiver operating characteristic (ROC) eğrileri kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 programı ile yapıldı.Bulgular: PTE (+) 145 hastanın 62'si (%43) bayan, 83'ü(%57) erkek; PTE (?) 62 hastanın 27'si (%43) bayan, 35'i (%56) erkekti. PTE (+) ve PTE (?) hastalarda en sık saptanan semptomlar nefes darlığı ve göğüs ağrısıydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary embolism is a preventable disease that is sometime difficult to diagnosed, can be recurrent and has a high morbidity and mortality.Aim: In this study, we aimed to detect and compare the values of various clinical probability scoring methods in diagnosis of pulmonary thromboembolism, both in inpatients and the patients who appealed to emergency department.Materials and methods: In this study, registration forms of thromboembolism suspected 207 patients who were outpatients of Dicle University Medical Faculty Emergency Service and Chest Diseases Clinic and inpatients of various clinics were retrospectively analyzed between February 2007 - January 2010. Patients were separated as inpatients and outpatients into groups. Patients were scored by Wells, Geneva and Modified Geneva clinical probability scoring methods, according to their patient file datas. These clinical probability scoring methods were compared to each other. To find the differential threshold points of scoring systems, the Receiver Operating Characteristic (ROC) curves were used. Statistical analysis was performed with SPSS 15.0 program.Results: PTE (+) of 145 patients, 62 (43%) women, 83 (57%) male; PTE (-) of 62 patients 27 (43%) female and 35 (56%) were male. The most frequent symptom in PTE (+) and PTE (-) patients were shortness of breath and chest pain.