Kronik lenfödem oluşturmada sıçan modellerinin uygunluğunun değerlendirilmesi: Deneysel çalışma
Determination of scientific value to rat models in chronic lymphedema: An experimental study
  1. Tez No: 534203
  2. Yazar: DİCLE YAŞAR AKSÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR NAZİF NASIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lenfödem lenfatik damar sayısının azalmasına, lenfatik damar disfonksiyonuna veya lenfatik akımda obstrüksiyona ikincil olarak oluşur. İnsanlardaki lenfödem kronik ilerleyen bir süreçtir. Deneysel çalışmalarda değişik hayvan türlerinde kronik lenfödem modeli oluşturulmaya çalışılmaktadır. Sıçan arkabacak modelinde lenf nodlarının eksizyonunu takiben radyoterapi, splint ile yabancı cisim reaksiyonu yaratılarak, bleomisin verilerek lenfödem modelleri oluşturulmaktadır. Literatürde 4 aya kadar devam eden lenfödem modelleri bildirilmektedir. Çalışmada ağırlıkları 300-400 gr arasında 42 adet Wistar türü sıçan kullanıldı. Sıçan arka bacağında cerrahi olarak akut lenfödem modeli oluşturulduktan sonra değişik dozlarda lenfanjiogenezin başlangıç aşamasını inhibe etme özelliğine sahip Sirolimus (Rapamisin) verilerek kronik bir lenfödem modeli oluşturulması hedeflendi. En belirgin lenfödem ameliyat sonrası 2. günde izlendi. Gruplar arasında en uzun süreli lenfödem 3 hafta süre ile izlendi. Histopatolojik olarak gruplar arasında lenfatik sayısı ya da çapı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Rapamisin bir m-TOR (mammalian target of rapamycin) inhibitörüdür. Rapamisin m-TOR inhibisyonu ile VEGF-C/VEGF-D yolağında inhibisyona sebep olmaktadır ve bu etkisiyle insanlarda lenfödem oluşturmaktadır. Kanter ve ark. tarafından insanlarda radyoterapi etkisi ile fibrozisin ön planda olduğu bir lenfödem modeli tanımlanmıştır. Biz de küçük deney hayvanlarında fibrozisin geçici olduğunu ve her zaman rejenerasyon kapasitelerinin insanlardan fazla olduğunu göz önünde bulundurarak cerrahi ile oluşturduğumuz akut lenfödem modelini lenfanjiogenezi inhibe ederek makroskopik ve histopatolojik olarak insanlara benzer kronik bir model haline getirmeyi amaçladık. Yaptığımız deneysel çalışmalar sonucunda ve literatürde daha önceden tanımlanmış sıçanlardaki deneysel modellerin incelenmelerini beraber değerlendirdiğimiz zaman; sıçan ve fare gibi küçük deney hayvan modellerinde kronik bir lenfödem oluşturulmasının mümkün olmadığını ve küçük hayvan lenfödem modellerinde bazı tedavi yöntemlerinin denemesinin bazı hatalı sonuçlar doğurabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lymphedema occurs secondary to the reduced number of lymphatic vessels, lymphatic vascular dysfunction or obstruction in lymphatic flow. Lymphedema in humans is a chronic progressive process. Experimental studies try to establish a chronic lymphedema model in various types of animals. In the rat posterior limb model, lymphedema models are created by radiotherapy following the excision of lymph nodes, foreign body reaction with splint, bleomycin administration. The most prominent lymphedema was observed on day 2 after the surgery. The longest duration of lymphedema among the groups was observed to be 3 weeks. Histopathologically, there was no statistically significant difference between the groups in terms of number and size of lymphatics. As is known, Rapamycin is a m-TOR (mammalian target of rapamycin) inhibitor. Rapamycin causes inhibition of VEGF-C/VEGF-D pathway through m- TOR inhibition and resulting in lymphedema in humans due to this effect. Kanter et al. defined a lymphedema model in humans, in which fibrosis; an effect of radiotherapy becomes prominent. Considering that fibrosis is transient in small experimental animals and that their regeneration capacities are always higher than humans, we have aimed to make the acute lymphedema model that we have created by surgery a chronic model macroscopically and histopathologically similar to humans by inhibiting lymphangiogenesis. As a consequence of the experimental studies we have performed and assessment of the reviews of experimental models in the predefined rats in the literature; we believe that it is not possible to create a chronic lymphedema in small animal models such as rats and mice and that testing some treatment techniques in a small animal lymphedema models may produce some incorrect results.