Kalsiyum dobesilatın tek başına veya vaskülarize lenf nodu transferi ile birlikte kullanımının lenfödem tedavisindeki etkinliği
The efficiency of calcium dobesilate with or without vascularized lymph node transfer in lymphedema treatment
- Tez No: 910127
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEYHAN ÇENETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lenfödem; yönetimi ve tedavisi zor, kronik, progresif bir hastalıktır. Henüz küratif bir tedavisi olmamasına rağmen; farmakolojik araştırmaların ve mikrocerrahi tekniklerinin gelişmesi ile tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Vaskülarize lenf nodu transferi göreceli olarak daha yeni bir yöntem olup transfer edilen lenf nodları ile alıcı alan lenfatikleri arasındaki bağlantıların nasıl oluştuğu net bir şekilde ortaya konulamamıştır. Kalsiyum dobesilat anjiyoprotektif ve antioksidan etkili bir ilaçtır. Arter, ven ve lenfatik damarların tümü üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu çalışma kalsiyum dobesilatın lenfödem tedavisinde tek başına kullanımı ile vaskülarize lenf nodu transferi ile birlikte kullanımının karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmada 24 adet Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Her grupta 6 hayvan olacak şekilde ratlar 4 gruba ayrıldı. Sol inguinal, popliteal lenf nodu eksizyonu yapılarak ve ardından inguinal bölgeye tek doz radyoterapi verilerek arka ekstremitede lenfödem modeli oluşturuldu. 4 hafta sonra ayak bileği çevresi ölçümü ve lenfosintigrafi ile lenfödem oluştuğu doğrulandı. Grup 1'de lenfödem tedavisi için herhangi bir işlem yapılmadı. Grup 2'de tek başına kalsiyum dobesilat verildi. Grup 3'te tek başına vaskülarize lenf nodu transferi yapıldı. Grup 4'te vaskülarize lenf nodu transferi ile birlikte kalsiyum dobesilat verildi. 4 hafta sonra tüm ratlarda ayak bileği çevresi ölçümü ve lenfosintigrafi tekrar yapılarak tedavi etkinlikleri karşılaştırıldı. Aynı gün hayvanlar sakrifiye edildi ve alınan doku örnekleri histolojik ve immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. 63 günün sonunda ayak bileği çevresi ölçümleri, lenfosintigrafi sayımları, yağ doku kalınlığı, fibrozis, inflamasyon ve lenfatik damar yapısal değişiklikleri parametrelerinin tümünde en kötü değerler tedavi uygulanmayan Grup 1'de, en iyi değerler kombine tedavi verilen Grup 4'te görüldü. Klinik pratikte, lenfödem tedavisinde vaskülarize lenf nodu transferinin etkinliğini arttırmak için tedavi protokolüne kalsiyum dobesilat eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Lymphedema is a chronic, progressive disease that is difficult to manage and treat. Although there is no curative treatment yet, significant progress has been made in its treatment with the development of pharmacological research and microsurgical techniques. Vascularized lymph node transfer is a relatively new method, and it has not been clearly demonstrated how the connections between the transferred lymph nodes and the recipient area lymphatics are formed. Calcium dobesilate is an angioprotective and antioxidant effective drug. It has positive effects on all arteries, veins and lymphatic vessels. This study was planned to compare the use of calcium dobesilate with or without vascularized lymph node transfer in the treatment of lymphedema. This study involved 24 Wistar albino rats. The rats were divided into 4 groups with 6 animals in each group. A lymphedema model was created in the hind limb by excision of the left inguinal and popliteal lymph node, followed by a single dose of radiotherapy to the inguinal region. After 4 weeks lymphedema was confirmed by ankle circumference measurement and lymphoscintigraphy. No intervention was made for the treatment of lymphedema in Group 1. Calcium dobesilate was given alone in Group 2. Vascularized lymph node transfer was performed alone in Group 3. Calcium dobesilate was given with vascularized lymph node transfer in Group 4. After 4 weeks ankle circumference measurement and lymphoscintigraphy were repeated in all rats, and treatment efficiency was compared. Animals were sacrificed on the same day and tissue samples were evaluated histologically and immunohistochemically. At the end of 63 days, the worst values in all parameters of ankle circumference measurements, lymphoscintigraphy counts, adipose tissue thickness, fibrosis, inflammation, and lymphatic vessel structural changes were observed in Group 1 and the best values were observed in Group 4. In clinical practice, calcium dobesilate can be added to the treatment protocol to increase the effectiveness of vascularized lymph node transfer in the treatment of lymphedema.