Meme kanserine bağlı lenfödem hastalarında abdominal yağ oranının değerlendirilmesi; kontrollü çalışma
Evaluation of abdominal fat ratio in breast cancer- related lymphedema patients; controlled study
- Tez No: 661137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son dönemde yapılan çalışmalar lenfödemde mekanik obstrüktif sebeplerle beraber kronik inflamasyonun da önemli olduğunu göstermektedir. Kronik inflamasyon metabolik sendromun etiyolojik faktörleri arasında bulunmaktadır ve son 10 yılda Vücut Kitle İndeksi (VKI) yerine santral yağ oranının daha önemli olduğuna dair çalışmaların olduğu görülmektedir. Metabolik sendrom kriterleri bu yönde değişmiş bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, VKI ve kronik inflamasyon birlikte değerlendirildiğinde, VKI'ne göre santral yağlanmanın lenfödem için daha önemli bir parametre olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmayla, lenfödem hastalarında karın içi yağlanmanın lenfödeme etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 36 kişiyle yapılmış, 18-75 yaş aralığında olan hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Değerlendirmeler sırasında ödemi belirlemek için kol çevre ölçümü yapılıp, bu çevre ölçümünden hesaplanan hacim analizi kullanılmıştır. Lenfödem tanısı, 2 kol arasında 2 cm'den fazla çevre ölçüm farkı ve %10'dan fazla hacim farkı olması durumunda konulmuştur. Vücut yağ analizini belirlemek için ise, TANITA BC418 vücut biyoempedans cihazı kullanılmıştır. Ayrıca, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine meme kanseri sonrası lenfödem değerlendirmesi için başvuran hastalar da çalışmaya dahil edilmiş ve değerlendirmeler sonucunda lenfödem tanısı alan hastalar ile almayan hastalardan 2 grup oluşturulmuştur. Her gruba 18 katılımcı alınmıştır. Çalışmanın neticesinde abdominal çevre ölçümünün VKI'ye göre daha önemli bir parametre olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent studies indicate that chronic inflammation is also important in lymphedema allied to mechanical obstructive causes. Chronic inflammation is among the etiological factors of metabolic syndrome. In the last 10 years, there are studies showing that central fat ratio is more important than Body Mass Index (BMI). Metabolic syndrome criteria have changed in this direction. In the light of this information, when evaluated together with BMI and chronic inflammation, central adiposity is thought to be a more important parameter for lymphedema than BMI. This study aimed to evaluate the effect of intra-abdominal adiposity on lymphedema. The study was conducted with 36 people and patients between the ages of 18-75 were divided into 2 groups. During the evaluations, arm circumference measurement was made to determine the edema and volume analysis calculated from circumference measurement was used. The diagnosis of lymphedema was made when the circumference difference between two arms was more than 2 cm and there was a volume difference of more than 10%. TANITA BC418 body bioimpedance device was used to determine the body fat. In addition, patients who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation polyclinic for lymphedema evaluation after breast cancer were also included in the study. As a result of the evaluations, 2 groups were formed by patients diagnosed with lymphedema and those who did not. Each group consists of 18 people. As a result of the study, it was concluded that abdominal circumference measurement is a more important parameter than BMI.