Miyopatide katılım paterni elektrofizyopatolojisinin elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation in myopathies recruitment pattern by electrophysiological methods
  1. Tez No: 534210
  2. Yazar: AYÇA AHSEN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Miyopatilerde iğne EMG'de,“minimal kası sırasında çok sayıda motor ünitenin ateşlemesi”şeklinde gözlenen erken katılım paternini mekanizması ile ilgili ayrıntılı incelemeler bulunmamaktadır. Olası mekanizmalardan birisi kortikal veya spinal uyarılabilirlikteki değişikliklerdir. Bu çalışmada miyopatide gözlenen erken rekrütmanda santral uyarılabililik değişikliklerinin rolü incelenmiştir. Çalışmada, 12 hasta ve 27 sağlıklı kontrolde kutanöz sessiz süre (KuSS), H Refleksi ve transkranial magnetik stimülasyon çalışmaları kullanılarak kortikal veya spinal düzeyde uyarılabilirlik incelenmiştir. Çift uyaran testleri sırasında normal bireylere göre miyopati hastalarında koşullayıcı uyaranlar sonrası H Refleksi veya motor uyarılmış potansiyel (MUP) yanıtında gözlenen normal fizyolojik fasilitasyon veya inhibisyondaki değişikliğin kortikal veya spinal düzeyde uyarılabilikteki değişikliği yansıtacağı düşüncesinden yola çıkılmıştır. Çalışmanın en önemli bulgusu, spinal inhibitör devreleri kullanan KuSS bitişinde, normal bireylerde gözlenen MUP inhibisyonunun, miyopati hastalarında gözlenmemesi, tersine MUP fasilitasyonunun izlenmesidir. Bu bulgu spinal düzeyde bir disinhibisyon ile uyumlu olup erken rekrütman fenomeninin, santral sürücü etkide değişiklik olmaksızın spinal düzeydeki uyarılabilirlikteki değişikliklere bağlı olabileceğini akla getirmektedir. Yine istirahat motoreşiği ve kortikal sessiz süre ile gerçekleştirilen çift uyaran çalışmalarında kontrol ve hasta grubu arasında belirgin farklılık izlenmemesi, miyopati hastalarında kortikal düzeyde uyarılabilirlikte belirgin bir değişiklik olmadığını desteklemektedir. Elde edilen bulgular ile erken rekrütman paterninin fizyopatolojisinin yorumlanmasının, miyopatilerde kuvvet artırma stratejisinin anlaşılmasını ve bu hastalık grubunun semptomatik tedavi yaklaşımlarına ve benzer mekanizmaların kullanıldığı farklı fizyopatolojik süreçlere ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In myopathies, there is no detailed examination of the early recruitment patterns mechanism observed in needle EMG, which is observed as the“firing of multiple motor units during minimal contraction”. One of the possible mechanisms is the change in cortical or spinal excitability. In this study, the role of central excitability changes in the early recruitment of myopathy was investigated. In the study, cortical or spinal level excitability was examined using cutaneous silent period, H Reflex and transcranial magnetic stimulation studies in 12 patients and 27 healthy controls. During double stimulus tests in myopathy patients compared to normal subjects, the change in normal physiological facilitation or inhibition observed in the H reflex or motor-evoked potential (MEP) response after conditioned stimuli is thought to reflect a change in the cortical or spinal level excitability. The most important finding of the study was that, at the end of KuSS using spinal inhibitor circuits, inhibition of MEP observed in normal subjects was not observed in myopathic patients, on the contrary MEP facilitation was observed. This finding is consistent with disinhibition at the spinal level, suggesting that early recruitment phenomena may be due to changes in the excitability at the spinal level without alteration in the central drive effect. Again observation of no significant difference between the control and the patient group in double stimulation studies performed with resting motor threshold and cortical silent duration suggests that there is no significant change in excitability at cortical level in myopathy patients. With obtained findings, interpretation of the physiopathology of the early recruitment pattern is thought to provide an understanding of the strategy of increasing the force in myopathies and to shed light on symptomatic treatment approaches of this group of patients and on the different physiopathological processes that use similar mechanisms.