Yaşlılarda kırılganlığı ölçmeye yönelik FRAİL ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validation of FRAIL scale in Turkish older adults
  1. Tez No: 534209
  2. Yazar: BEN AZIR BEGUM HYMABACCUS MURADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALAM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kırılganlık ömür boyu birçok fizyolojik sisteminde kümülatif düşüşün sonucunda gelişen azalmış fiziksel aktivite, yürüme hızının azalması, kilo kaybı, kas gücü kaybı ve tükenmişlik gibi bileşenlerle tanımlanan bir geriatrik sendromdur. Kırılgan yaşlılar stres faktörlerine maruz kaldıklarında artmış mortalite, morbite ve sağlık harcamaları ile karşılaşmaları nedeniyle bu konu giderek önem kazanmaktadır. Klinikte kırılganlığı tespit etmek için pratik ve Türkçe geçerlik ve güvenirliği test edilmiş ölçeklere ihtiyaç vardır ve bu çalışmanın amacı geriatrik Türk toplumunda Morley ve arkadaşları tarafından geliştirilen FRAİL ölçeğinin kırılganlığı göstermede etkili bir tarama ölçeği olup olmadığını saptamaktır. FRAİL ölçeği 5 maddeden oluşmaktadır; yorgunluk durumu, direnci, mobilite, kilo kaybı ve mevcut hastalıklar. 65 yaş ve üzeri olan, akut hastalığı ve ileri demansı olmayan 85 poliklinik hastasına FRAİL ölçeği, Fried indeksi, FİND ölçeği, kapsamlı geriatrik değerlendirme, Kalk ve yürü testi, handgrip dinamometresi uygulanmıştır. FRAİL ölçeği; FİND ölçeği ve Fried indeksi ile yüksek korelasyon göstermiştir (korelasyon katsayısı sırasıyla 0.956 ve 0.934).
Özet (Çeviri)
Frailty is a geriatric syndrome characterized by decreased physical activity and gait speed, weight loss, muscle power loss caused by cumulative decline in many physiological systems. This issue is of paramount importance as frail older adults suffer from increased mortality, morbidity and health expenditures when exposed to stress factors. In order to determine the frailty in patients, practical, validated and reliable scales are needed; the purpose of this study is to determine whether the FRAIL scale developed by Morley et al is an effective screening tool of frailty in the geriatric Turkish society. FRAIL scale consists of 5 items; fatigue state, resistance, mobility, weight loss, and existing diseases. FRAIL scale, Fried index, FIND scale, comprehensive geriatric assessment, Time-up-and-go-test, and handgrip dynamometer were performed on 85 outpatients aged >65 years without acute diseases or severe dementia. FRAIL scale was strongly correlated to FIND scale and Fried index (correlation coefficient of 0.956 and 0.934 respectively).