Alt ekstremite varis hastalığında endovenöz siyanoakrilat embolizasyonunun orta-uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of middle-long term results of endovenous cyanoacrylate embolization in lower extremity varicose disease
  1. Tez No: 534222
  2. Yazar: YASİN ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Alt Ekstremite Varis Hastalığında Endovenöz Siyanoakrilat Embolizasyonunun Orta-Uzun Dönem Sonuçlarının Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Bu çalışmanın amacı, alt ekstremite varis hastalığında endovenöz siyanoakrilat embolizasyonunun orta-uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek ve varis hastalığında kullanılan diğer perkütan yöntemlerle etkinliğini karşılaştırmaktır. Vasküler Girişimsel Radyoloji Birimi'nde 1 Nisan 2015-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında endovenöz siyanoakrilat embolizasyonu yapılan hastaların dosyaları hastane elektronik bilgi sisteminden retrospektif olarak tarandı. Bu tarihler arasında alt ekstremiteye yönelik endovenöz siyanoakrilat embolizasyonu yapılan 67 hastadan 14 tanesi işlem sonrası takip doppler ultrasonografi tetkiki bulunmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda 53 hastaya, toplam 69 damara siyanoakrilat embolizasyonu yapıldı. İşlem yapılan hastaların 20'si (%29,0) erkek iken 49'u (%71,0) kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 49,14±14.37'dı (Ortanca yaş: 49, minimum 24, maksimum 77). İşlem yapılan 2 hastada DVT hikayesi varken (%2,9), 67'sinde (%97,1) DVT hikayesi yoktu. Önceden 2 (%2,9) olgu cerrahi, 3 (%4,3) olgu endovenöz lazer tedavisi ve 1 (%1,4) olgu siyanoakrilat tedavisi almıştı. Hastalara işlem öncesi doppler ultrasonografi tetkiki yapıldı. İşlemlerin tamamı standart steril koşullarda, hasta tümesan anestezi almadan gerçekleştirildi. Major komplikasyon (DVT ve pulmoner emboli gibi) hiçbir hastada görülmedi. Tedavi edilen damarların 41'i (%59,4) vena saphena magna (8'i diz altı segment olmak üzere), 21 'i (%30,4) vena saphena parva iken 7'si (%10,2) kollateral, perforan ve giacomini damarlarından oluşmaktaydı. 4 damarda takip görüntülemelerde tam rekanalizasyon, 9 damarda parsiyel rekanalizasyon bulundu. Olguların embolizasyon yapılan damar segmenti uzunluğuna göre rekanalizasyon durumu incelendiğinde, kısa segment tedavi edilen grubun 5'inde (%14,7) parsiyel, 2'sinde (%5,9) tam; uzun segment tedavi edilen grubun 4'ünde (%11,4) parsiyel, 2'sinde (%5,7) tam rekanalizasyon bulundu. Damar segmentine göre rekanalizasyon durumu incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmadı (p=0,919). Rekanalizasyon durumuna göre damar çapı değeri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmadı. Sonuç olarak, alt ekstremite varis hastalığında siyanoakrilat embolizasyonu, tümesan anestezi gerektirmeyen ve diğer geleneksel perkütan yöntemlere alternatif olarak kullanılabilecek güvenli bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Middle-Long Term Results of Endovenous Cyanoacrylate Embolization in Lower Extremity Varicose Disease, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis of Radiology, Ankara, 2017. The aim of this study was to evaluate the middle-long term results of endovenous cyanoacrylate embolisation in lower extremity varicose disease and compare its efficacy with other percutaneous procedures used in varicose disease. Patients who underwent endovenous cyanoacrylate embolisation between 1 April 2015 and 31 August December 2016 in Vascular Interventional Radiology Department were scanned retrospectively from the hospital electronic information system. 14 of 67 patients who underwent lower extremity endovenous cyanoacrylate embolisation between these dates, were excluded from the study due to lack of follow-up doppler ultrasound examination. In our study, cyanoacrylate embolisation was performed in 53 patients, total 69 vessels. Twenty (29.0%) of the treated patients were male and 49 (71.0%) were female. The mean age of the participants was 49.14 ± 14.37 (median age: 49, range 24-77). There were DVT stories in 2 cases (2.9%) of treated patients and no DVT stories in 67 cases (97.1%). Previously 2 (2.9%) patients underwent surgery, 3 (4.3%) patients had endovenous laser therapy and 1 (1.4%) patients had cyanoacrylate treatment. All patients underwent doppler ultrasound examination before the procedure. All of the procedures were performed under standard sterile conditions, without the patient receiving tumescent anesthesia. Major complications (such as DVT and pulmonary embolism) were not seen in any patient. 41 (59.4%) of the treated vessels were vena saphena magna (8 of them were below the knee segment), 21 (30.4%) were vena saphena parva and 7 (10.2%) were collateral, perforator and giacomini. In follow-up imaging, in 4 veins complete recanalisation and in 9 veins partial recanalization was found. When the recanalization status of the cases according to the length of embolisation vessel segment was examined, it was found that 5 (14.7%) were partial and 2 (5.9%) were complete recanalized of the short segment treated vessels; In long-segment treated group 4 (11.4%) were partial and 2 (5.7%) were complete recanalized. There was no statistically significant difference in recanalization status according to vessel segments. There was no statistically significant difference when vessel diameter value was compared with recanalization status. In conclusion, cyanoacrylate embolisation in lower extremity varicose disease is a safe technique that does not require tumescent anesthesia and can be used as an alternative to other conventional percutaneous methods.