Kaotik sistemlerin klasik ve zeki yaklaşımlar ile kontrolü
Control of chaotic systems with classical and intelligent approaches
  1. Tez No: 534240
  2. Yazar: UĞUR ERKİN KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Elektronik devreler için kaos istenmeyen bir davranıştır. Bu tezde, kaotik sistemlerin kontrolü için iyi bilinen bazı kaos kontrol yöntemleri ile yapay zekâ tekniklerinin birlikte kullanımı önerilmiştir. Chua devresinin kontrolü kayma kipli kontrol yöntemi, yapay sinir ağları ve ikisinin bir arada kullanımı ile, Bonhoeffer–van der Pol devresinin kontrolü pasif kontrol yöntemi, bulanık mantık ve ikisinin bir arada kullanımı ile, Colpitts devresinin kontrolü ise geri-beslemeli kontrol yöntemi, sinirsel-bulanık ağlar ve ikisinin bir arada kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırmalı grafikler ile sunulmuştur. Sonuçlar, önerilen yaklaşımın kaotik sistemlerin denge noktasına kontrolünü daha hızlı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chaos is an undesired behaviour for electronic circuits. In this thesis, usage of some well-known chaos control methods with artificial intelligence techniques is proposed for the control of chaotic systems. Sliding mode control method, artificial neural networks and using both of them are applied for the control of Chua's circuit, the passive control method, fuzzy logic and using both of them are applied for the control of Bonhoeffer–van der Pol circuit, and the feedback control method, adaptive neuro-fuzzy inference system and using both of them are applied for the control of Colpitts circuit. The results are presented by comparative figures. They show that the proposed approach provides the control of chaotic systems to their equilibrium points more effectively.