Katılımcı turizm planlaması yaklaşımı ile Amasya kent örneğinde mekansal ve senaryo analizi
Spatial and scenario analysis in Amasya city case with participatory tourism planning
- Tez No: 534263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmada katılımcı ve sürdürülebilir turizm planlaması yaklaşımı dâhilinde; Amasya kentine özgü turizm senaryoları oluşturularak farklı nitelikte turizm koridorları önerilerek CBS ortamında 'Amasya Kenti Turizm Bilgi Sistemi (AKTBS)' modeli geliştirilmiştir. Bu kapsamda; kentte yapılan mevcut turizm tipleri ve turizme dair sorunları ortaya koymak için yerel halktan 400 kişi, kente gelen turist tiplerini, kentte gerçekleştirilen turizm tiplerini, turistlerin kentte ortalama kalış sürelerini, turistlerin tercih ve beklentilerini belirlemek için yerli turistten 725 kişi, yabancı turistten 150 kişi olmak üzere toplam 1275 kişiyle yüz yüze anket çalışması (soru kâğıdı tekniği), 55 paydaşla yüz yüze görüşme, kentin turizm alanındaki güçlü ve zayıf yönleri ile karşı karşıya bulunduğu fırsat ve tehdit unsurlarını ortaya koymak için turizm alanında uzman 95 kişiyle GZFT anketi, GZFT anketinin nesnel bir şekilde değerlendirilmesi ve ortak fikir birliğinin sağlanması için paydaşların katılımıyla 'Amasya Kenti Peyzaj Bileşenlerinin Turizm Açısından Değerlendirilmesi (AKPBTAD)' Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. Katılımcı yaklaşım tekniği kullanılarak elde edilen bulgular dâhilinde, turistlere yönelik günübirlik ve 3 günlük turizm senaryoları ile 'Kültür Koridoru', 'Doğa Koridoru', 'Sağlık Koridoru', 'İnanç Koridoru' ve 'Yöresel Yemek Koridoru' olmak üzere farklı nitelikte turizm koridorları oluşturulmuştur. Ayrıca, kent merkezinde turizm bileşenleri açısından önemli 98 nokta, 36 adet taksi durağı, 49 adet konaklama tesisi, 54 adet okul olmak üzere toplam 237 nokta ve 30 adet güzergaha ait koordinatlar, açıklayıcı bilgiler, fotoğraflar, turistlerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda oluşturulan farklı turizm senaryoları ArcGIS 10.5 programına aktarılmıştır. CBS araç olarak kullanılarak ArcGIS 10.5 programına aktarılan verilere 'Mekânsal ve Senaryo Analizleri' ile 'Yoğunluk Analizi' yapılmıştır. AKTBS ile turistlere kendileri için uygun senaryoya kolaylıkla erişme, sorgulama ve ulaştıkları bilgileri görsel olarak görüntüleme imkânı sunulduğu bir model uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 'Tourism Information System of Amasya City (TISAC)' has been developed within the scope of a participatory and sustainable tourism planning approach in GIS environment by ways of creating tourism scenarios peculiar to Amasya city, and recommending tourism corridors with different qualities. In this context; while face-to-face survey study was conducted with a total of 1275 people, 400 of whom were among the local population in order to put forth the tourism-related questions, as well as the types of tourism being currently practiced in the city, 725 of whom were among the domestic tourists in order to identify the types of tourists visiting the city, types of tourism being practiced in the city, as well as the expectations of the tourists, while the remaining 150 people were selected among the foreign tourists, face-to-face interview was conducted with 55 stakeholders, 95 people were undergone SWOT survey in order to ascertain the city's weaknesses and strengths, as well as the opportunities and threats facing the city in the field of tourism, and AKPBTAD Workshop was organized with the participation of the stakeholders in order to bring about an objective evaluation of the SWOT survey, and to reach a consensus thereunto. Out of the findings attained by means of participatory approach technique, tourism corridors of various qualities, namely 'Culture Corridor', 'Nature Corridor', 'Health Corridor', 'Faith Corridor', and 'Traditional Cuisine Corridor', have been created with daily and 3-daily scenarios intended for the tourists. Furthermore, descriptive information and photos appertaining to a total of 237 spots, consisting of 98 spots, 36 taxi-stops, 49 rest-stops, and 54 schools, and 30 routes at the center of the city, which were deemed important for the components of tourism, as well as the various tourism scenarios, were uploaded to ArcGIS 10.5 program. Thanks to TISAC, the tourists have been offered with the opportunity of easy access for the scenarios most suitable to them, as well as the opportunity of visually displaying the information they have attained.