Erzurum piyasasında satılan bazı meyvelerdeki küflerin izolasyonu ve identifikasyonu
Identification of molds isolated from some fruit varieties sold in Erzurum market
  1. Tez No: 534262
  2. Yazar: DIPAK GHIMIRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Erzurum piyasasında satışa sunulan bazı meyvelerin küf florası incelenmiştir. Sağlam ve küflenmiş 12 farklı çeşitte 113 meyve numunesinin, yüzeyinde, çekirdek boşluğunda ve küflenmiş kısmında bulunan küf florası izole edilmiştir. Toplam 395 küf izolatı elde edilmiş ve hemen identifikasyonu yapılmıştır. Analiz edilen meyvelerde en fazla Penicillium (%31.16) cinsi küfler bulunmuştur. Cladosporium (%22.53), Rhizopus (%21.01), Alternaria (%8.10) ve Botrytis (%7.34) cinsi küfler takip edilmiştir. İzole edilen küf türleri arasında Rhizopus stolonifer (%20,50) olurken C. cladosporioides (%18.48), P. expansum (%12.65), A. alternata (%7.85) ve B. cinerea (%7.34) yer almiştir. Penicillium cinsi küflerin genellikle sağlam meyve yüzeyinde yaygın olarak bulunduğu ve özellikle çilek, üzüm, elma, mandalina, armut, nar ve portakalda yargın bir şekilde bulunduğu belirlenmiştir. Cladosporium spp. kayısı, erik ve kirazta en fazla bulunan küflerdir. Şeftalide Rhizopus stolonifer'in, ayvada ise A. alternata'nın en yaygın bulunan türler olduğu belirlenmiştir. Küflenmiş çileklerin çoğunda Penicillium olsonii Botrytis cinerea ve Cladosporium cladosporioides türü küfleri rastlanmıştır. Küflenmiş üzümlerde çoğunlukla Botrytis cinerea ve Alternaria alternata türü küfler tespit edilmiştir. Küflenmiş elmalarda ise genellikle Penicillium expansum ve bir örnekte R. sexualis türü küf izole edilmiştir. Küflenmiş erik ve şeftalide R. stolonifer, mandalinada P. italicum, armut ve ayvada P. expansum ve R. stolonifer türü küfler tespit edilmiştir. Küflenmiş narlarda P. citrionigrum, P. expansum ve A. alternata, portakallarda ise Penicillium digitatum en fazla izole edilen küf türleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, mold flora of some fruits sold in markets of Erzurum were investigated. 113 healthy and moldy fruit samples comprising of 12 different varieties were collected from supermarkets and groceries in Erzurum and their mold flora on the surfaces, inside seed cavity and moldy parts of fruits was analyzed. 395 mold isolates were isolated and identified up to species level. Penicillium (31.16%) genus was found to be most abundant molds followed by Cladosporium (22.53%), Rhizopus (21.01%), Alternaria (8.10%) and Botrytis (7.34%), respectively. On the species level, Rhizopus stolonifer (20.50%) was the most frequently isolated species followed by C. cladosporioides (18.48%), P. expansum (12.65%), A. alternata (7.85%) and B. cinerea (7.34%). In overall, Penicillium were the most frequent species on the surface of the healthy fruits. Strawberry, grape, apple, mandarin, pear, pomegranate and orange harbored Penicillium spp. more than other molds. Cladosporium spp. were the most abundant in apricot, plum, and sweet cherry. Rhizopus stolonifer was the most abundant in peach and A. aternaria in quince. Penicillium olsonii and B. cinerea mostly found in spoiled strawberries but sometimes Cladosporium cladosporioides too. Mycoflora of spoiled grapes were mostly Botrytis cinerea and Alternaria alternata. Penicillium expansum was identified in most of the spoiled apples and R. sexualis from one spoiled apple. It was found that the most dominant molds in spoiled plum and peach was R. stolonifer; in mandarin was P. italicum, in pear and quince were P. expansum and R. stolonifer. In spoiled pomegranate P. citrionigrum, P. expansum, A. alternata and in orange Penicillium digitatum were predominantly isolated molds.