Kontrollü ilaç salımı için üç katmanlı eş eksenli kompozit nanolif yara örtüsü geliştirilmesi
Development of a triaxial composite nanofiber wound dressing for controlled drug release
- Tez No: 945312
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Özel uygulamalar için ürün geliştirme çalışmalarında geleneksel malzemeler, ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Buna karşılık farklı veya aynı türdeki malzemelerin birleşmesiyle elde edilen kompozitler, birkaç özelliği aynı anda sunabilmesi, ihtiyaç duyulan özelliğin süreç parametreleri ile ayarlanabilir olması ve ekonomik çözümler getirebilmesi ile tercih nedeni olmaktadırlar. Bu çalışmada; üç katmanlı eş eksenli yeni bir uç (düze) tasarlanarak, elektroeğirme tekniğiyle farklı türde destek malzemesi (metal oksit (nano-ZnO), kil (bentonit) veya doğal lif (çay atığından elde edilmiş lif)) içeren nanolifli kompozit yara örtüleri geliştirilmiştir. Destek malzemesi üç katmanlı eş eksenli yapının orta katmanına yerleştirilmiştir. Üretilen nanolifli kompozit yara örtüleri Alan Emisyon Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Fourier-transform kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak nanolif çapı, üç katmanlı eş eksenli yapının varlığı ve yapıdaki kimyasal bağlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Nanolif yüzeylerinin hidrofilik özellik gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, hazırlanan kompozit yara örtülerine çekme testi uygulanarak mekanik dayanımları incelenmiştir. Üç katmanlı eş eksenli nanolif tasarımında en iç katmanda yer alan model ilacın salımı sırasında kompozitteki destek malzemesinin etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgularda; çay atığı doğal lifi içeren kompozit yara örtüsünün, diğer destek malzemesi içeren kompozitlere göre daha yüksek çekme dayanımı, kontrollü ilaç salım performansı ve yüksek yüzde canlılık sergilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In product development for special applications, traditional materials may be insufficient to meet requirements. In contrast, composites obtained by combining different or similar types of materials are preferred because they can offer multiple properties simultaneously, the required properties can be adjusted with process parameters, and they can provide economical solutions. In this study, a new triaxial nozzle was designed, and nanofiber composite wound dressings containing different types of support materials (metal oxide (nano-ZnO), clay (bentonite), and natural fiber (fiber obtained from tea waste)) were developed using the electrospinning technique. The support material was placed in the middle layer of the triaxial structure. The produced nanofiber composite wound dressings were evaluated using Field Emission Scanning Electron Microscopy (FE-SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), and Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) to compare the nanofiber diameter, the presence of the triaxial structure, and the chemical bonds in the structure. It was determined that the nanofiber surfaces exhibit hydrophilic properties. Additionally, tensile tests were conducted on the prepared composite wound dressings to assess their mechanical strength. The effect of the support material in the composite on the release of the model drug located in the innermost layer of the triaxial nanofiber design was investigated. The findings revealed that the composite wound dressing containing natural fiber from tea waste exhibited higher tensile strength, controlled drug release performance, and a higher percentage of viability compared to composites containing other support materials.