Akciğer kanseri tanısında transtorasik iğne aspirasyonu: Farklı çaplı aspirasyon iğnelerinin etkinliğinin torakotomi materyalinde değerlendirilmesi
Transtorasic needle aspiration in the diagnosis of lung cancer: Evaluation of effectiveness of different diameter aspiration needle in thoracotomy material
  1. Tez No: 534280
  2. Yazar: EDHEM ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Torasik lezyonların tanısında transtorasik iğne aspirasyon biyopsisi basit, hızlı, güvenli ve son derece doğru bir prosedürdür. Nadiren majör komplikasyonlarla ilişkilidir. Transtorasik iğne aspirasyon biyopsisi için en yaygın endikasyon, pulmoner nodül veya kitle olan hastalarda bronkojenik karsinom olduğundan şüphelenilmektir. Malignite tanısında transtorasik ince iğne aspirasyonunun duyarlılığı %64-99 olarak bildirilmiştir. Pnömotoraks bu işlemle ilişkili en sık görülen komplikasyondur ve hastaların %5-61'inde, ortalama %20'sinde görülmektedir. Transtorasik iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal verimini birçok faktör etkiler. Lezyonun büyüklüğü ve lokalizasyonu, acil sitolojik değerlendirme ve kılavuz yöntemlerin varlığı, tanısal verimi etkileyebilecek önemli faktörlerdir. Aspirasyon iğnesi boyutu transtorasik iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal doğruluğunu ve komplikasyon oranını etkileyen bir faktör olabilir. Bu işlem için çok çeşitli iğneler kullanılmıştır, en çok 18-25 geyç boyutu arasında değişenler kullanılmıştır. İğne büyüklüğünün transtorasik iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal verimine etkisini değerlendiren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 18,22 ve 25 geyç iğnelerin cerrahi örneklerdeki malign lezyonlar için tanısal verimini değerlendirmek idi. Metod: Bu çalışma Mayıs ve Temmuz 2003 arasında yürütülmüştür. Çalışmaya akciğer kanseri nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 35 hasta dahil edildi. Yaşları 33-70 arasında olan 29 erkek ve 6 kadın katıldı. İğne aspirasyon biyopsisi için cerrahi örnekler kullandık. Aspirasyonlar 25, 22 ve 18 geyç, 9 cm uzunluğunda Chiba aspirasyon iğneleri kullanılarak yapıldı. Tüm aspirasyon biyopsileri aynı deneyimli göğüs doktoru tarafından yapıldı. Rezeke edilen materyal incelendi, tümör belirlendi ve tümöre 25, 22 ve 18 geyç aspirasyon iğneleri yerleştirildi. Vakum 50 ml şırınga ile uygulandı. Her iğne için üç aspirat elde edildi. Alınan örnekler aynı göğüs doktoru tarafından buzlu (donmuş) ve şeffaf (açık/temiz) cam lama hızlı bir şekilde sürülmüştür (yayılmıştır). Örnekler hızlıca %95 etanol içine daldırıldı (batırıldı) ve sitolojik analiz için patoloji bölümüne aktarıldı. Lamlar Papanicolou yöntemi kullanılarak boyandı. Tüm patoloji preparatları kodlandı. Çalışma döneminin sonunda tüm iğne aspirasyon preparatları aynı deneyimli patolog tarafından yorumlandı. Aspirasyon sonuçları, kesin histolojik sonuçlarla cerrahiden kaynaklanan patolojik bulgularla karşılaştırıldı. Sonuç: Bu çalışmada akciğer kanseri nedeniyle ameliyat edilen 35 hasta bulunmaktadır ve 19 hastada lobektomi, 15 hastada pnömonektomi ve bir hastada bilobektomi yapıldı. Tümörler 14 hastada üst lob bronşlarında,14 hastada alt lob bronşlarında, altı hastada ana bronşta ve bir hastada intermediar bronşta yerleşmişti. Tablo 1, iğne aspirasyon biyopsisi ve torakotominin sonuçlarını göstermektedir. Skuamöz hücreli karsinom en sık görülen tümör tipiydi, bunu adenokarsinom izledi. Aspirasyon iğnelerinin tanısal verimi özetlenmiştir. Tanısal verime göre üç iğne tipinden herhangi biri ile elde edilen örnekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. 18, 22 ve 25 gauge iğneler için hücre tipi uyumu sırasıyla %70, %65.6 ve %65.6 idi. Hücre tipi uyumuna göre üç iğne tipinden herhangi biri ile elde edilen örnekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu
Özet (Çeviri)
Transthoracic needle aspiration biopsy is a simple, rapid, safe and extremely accurate procedure for the diagnosis of thoracic lesions. Rarely associated with major complications. The most common indication for transthoracic needle aspiration biopsy is in patients with pulmonary nodules or mass bronchogenic carcinoma. The sensitivity of transthoracic fine needle aspiration in the diagnosis of malignancy was 64-99%. It has been reported. Pneumothorax is the most common complication associated with this procedure and is seen in 5 hast61% of patients and in 20% of patients. Many factors influence the diagnostic yield of transthoracic needle aspiration biopsy. Size and localization of the lesion, emergency cytological The presence of assessment and guidance methods are important factors that may affect the diagnostic yield. Aspiration needle size transthoracic needle It may be a factor affecting the diagnostic accuracy and complication rate of aspiration biopsy. A variety of needles have been used for this process, up to 18-25 gauge sizes were used. The diagnostic yield of the needle size to the transthoracic needle aspiration biopsy There are a limited number of studies evaluating the effect. The aim of this study was to investigate the malignancy in surgical specimens of 18,22 and 25 gauge needles. to evaluate the diagnostic yield for lesions. Method: This study was conducted between May and July 2003. The study included 35 patients who underwent surgical treatment for lung cancer. included. 29 men and 6 women between the ages of 33-70 participated. We used surgical specimens for needle aspiration biopsy. aspirations 25, 22 and 18 gauge were made using 9 cm long Chiba aspiration needles. All aspiration biopsies have the same experienced chest was done by a doctor. The resected material was examined, the tumor was detected, and 25, 22 and 18 gums aspiration needles were placed in the tumor.Vacuum was applied with 50 ml syringe. Three aspirates were obtained for each needle. Specimens taken are frosted (frozen) and The transparent (clear / clean) glass plate was quickly applied (spread). Samples were quickly immersed in 95% ethanol (sank) and cytological analysis transferred to the pathology department. Slides were stained using the Papanicolou method. All pathology preparations were coded. Study period At the end, all needle aspiration preparations were interpreted by the same experienced pathologist. Aspiration results with definite histological results were compared with the pathological findings due to surgery.In this study, 35 patients operated for lung cancer and 19 patients with lobectomy, 15 patients with pneumonectomy and bilobectomy in one patient. Tumors were found in 14 patients with upper lobe bronchi, 14 patients with lower lobe bronchi, six patients with main bronchus and one patient had intermediate bronchus. Table 1 shows the results of needle aspiration biopsy and thoracotomy. squamous cell carcinoma was the most common type of tumor, followed by adenocarcinoma. The diagnostic efficiency of the aspiration needles is summarized. According to the diagnostic yield, there was no statistically significant difference between the samples obtained with any of the three needle types. 18, 22 and 25 Cell type compliance for gauge needles was 70%, 65.6% and 65.6%, respectively. Obtained with any of the three needle types according to cell type compliance There was no statistically significant difference between samples