Kuzularda büyüme özellikleri için klasik ve bayesyen yöntemlerle genetik parametre tahminleri
Estimation of genetic parameters for growth trait in lamb by using classical and bayesian methods
  1. Tez No: 534335
  2. Yazar: ADİLE TATLIYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Klasik (Frekansçı, Berkeley) yaklaşım ve Bayesyen yaklaşım kullanılarak, büyüme özelliklerinden olan doğum ağırlığı (DA), sütten kesim ağırlığı (SKA) ve doğum ile sütten kesim dönemi arasındaki günlük canlı ağırlık artışına (GCAA) ait genetik parametre tahminlemesi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veri ve pedigri bilgisi TAGEM tarafından yürütülen Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi çerçevesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ne kayıtlı işletmelerde 2012-2016 yılları arasında doğan ve geleneksel şartlarda yetiştirilen, 80 baba ve 1917 anadan olan 4971 bireyden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to estimate genetic parameters of birth weight (BW), weaning weight (WW) and average daily gain pre-weaning (ADG), which are growth traits in Classical (Frequentist, Berkeley) approach and in Bayesian approach. Data and pedigree information used in this research were obtained from breeders that in Sheep and Goat Breeders' Associations of Turkey which were borned between 2012-2016 years on 4971 lams which were raised traditional conditions descended from 80 sires and 1917 dams.