Bir sulak alan ekosistemi için koruma alanı sınırlarının belirlenmesi: Kahramanmaraş Gâvur Gölü örneği
Determination of Protection area limits Ffor a wetland Ecosystem: Kahramanmaraş 'Gâvur Lake'
- Tez No: 534334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sulak alanlar, yeryüzünde en fazla biyolojik üretim yapan, yüksek ekolojik değerlere sahip ekosistemlerdir. Ancak küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliklerinin etkisiyle sulak alanlarda, şiddetli kuraklık sorunları görülmeye başlamıştır. Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan Gâvur Gölü Sulak Alanı'nda da benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Ulusal tarımsal politikalara bağlı olarak göl ve çevresi kurutulmuş, Sağlık Ovası adıyla tarım arazilerine dönüştürülmeye çalışılmıştır. Kurutma işlemleri sonrası, Gâvur Gölü ekosisteminde geri dönüşü olmayan bozulmalar görülmeye başlamıştır. Bu çalışma, Gâvur Gölü Sulak Alanı ve çevresi için ekolojik kriterler ışığında koruma alan sınırının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle; alanın doğal, sosyo-ekonomik ve kültürel kaynak değerleri belirlenmiş ve değerlendirme için ana ve alt kriterler belirlenmiştir. Ana ve alt kriterlerin belirlenmesinde ve niceliklendirilmesinde biyolojik çeşitlilik, doğallık, tehlike altında olma, yasal ve yönetsel durum dikkate alınmıştır. Daha sonra bu kriterler niceliklendirilmiş ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda koruma niteliği haritası oluşturulmuştur. Koruma niteliği haritasından yararlanılarak Sulak Alan Yönetmeliği'nde belirlenen şekli ile mutlak koruma alanı ve sürdürülebilir gelişme bölgesi sınırları belirlenmiştir. Değerlendirme sonucunda Gâvur Gölü Sulak Alanı'nın korunması gereken bir ekosistem olduğu, yaşanan sorunların çözümü için koruma statüsüne kavuşturulması gerektiği, koruma statüsüne kavuşturulması ile ilgili en önemli sorunun ekonomik yetersizlikler ve mülkiyet sorunu olduğu vurgulanmış, mutlak koruma alanı ve sürdürülebilir gelişme bölgesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wetlands are ecosystems that have the highest ecological values and the most make biological production in the world. However, due to global climate changes, severe drought problems have started to be observed in wetlands. Similar problems are being experienced in the Gâvur Lake is one of the important wetlands of Turkey. Due to the national agricultural policies, the lake and its environs were dried and was tried converted into agricultural lands under the name of the Health Plain. However, after the drying process, irreversible deterioration has started to be seen in the Gâvur Lake ecosystem. This study was prepared aimed to determine boundaries of protection area in the light of ecological criteria for Gâvur Lake Wetland and its surroundings. In this context, primarily; the natural, socio-economic and cultural resource values of the area were determined and main and sub-criteria were determined for the evaluation. In the determination and quantification of main and sub-criteria, biological diversity, naturalness, endangering, legal and administrative status have taken into consideration. These criteria have quantified and evaluated in the Geographic Information Medium. As a result of the evaluation, a protection quality status map have created. By was used the protection quality status map, the boundaries of absolute protection area and sustainable development area as determined in the Wetland Regulation have been determined. As a result of the evaluation, it has emphasized that the most important problem related to facing the protection status of Gâvur Lake Wetlands is the economic insufficiency and ownership problem, and the proposals for absolute protection zone and sustainable development zone have developed.