Kripto paraların analizi
Analysis of cryptocurrencies
- Tez No: 534338
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kripto paralar konusu son yıllarda çeşitli çevrelerde tartışma konusu yapılmaktadır. Ancak bu konuda yeterli ve geçerli bir kaynak henüz elimizde yoktur. Bu çalışma ile kripto paraların ne oldukları, nasıl üretildikleri incelenip, işleyiş yöntemleri karşılaştırılacaktır. Bunu yaparken piyasada mevcut olan kripto para örneklerinin güçlü ve zayıf yönleri tartışılacaktır. Çalışmada kripto paraların güvenilirlikleri ve güvenlik açıkları konusuna da ayrıca yer verilecek, kripto paraların insanlığı günümüzde ve gelecekte nasıl etkilediği ve etkileyeceği de kısaca irdelenecektir. Böylece bu konuda çalışma ve uygulama yapacak kişilere bir yol haritası oluşturulması tezin temel amacıdır.
Özet (Çeviri)
During recent years Cryptocurrencies is one of the exciting discussion topics. Unfortunately, there is not yet a reliable reference on this topic. During this study cryptocurrencies will be investigated including their production techniques and operations. Existing cryptocurrency types will be compared; their strengths and weaknesses will be discussed as well. Security of cryptocurrencies are analyzed and their possible effects to the daily life and future of humanity will also be debated. Thus, the major objective of this study is to provide a road map to those who are working and researching in this field.