Kripto paraların terörizmin finansmanında kullanılması, alınabilecek tedbirler ve örnek vaka analizi
The use of cryptocurrencies in terrorist financing, measures to be taken, and case study analysis
  1. Tez No: 902291
  2. Yazar: SERDAR DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Finance, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknolojinin gelişimi, sağlık, iletişim ve finans gibi çeşitli alanlarda önemli ilerlemeler sağlarken, aynı zamanda bazı riskleri de beraberinde getirmiştir. Kripto paralar, blok zinciri teknolojisinin sunduğu merkeziyetsizlik ve şeffaflık avantajlarından yararlanarak finansal işlemlerde devrim yaratmıştır. Ancak, bu teknolojinin anonimlik ve merkeziyetsizlik gibi özellikleri, terör örgütlerinin finansmanını sağlamak için kötüye kullanılmasına yol açabilmektedir. Bu çalışma, öncelikle terörizmin finansmanı kavramını ve kaynaklarını detaylandırarak, ardından kripto paraların temel özelliklerini ve çalışma prensiplerini incelemektedir. Çalışmanın devamında, kripto paraların terörizmin finansmanında ortaya çıkardığı riskler ve terör örgütleri tarafından nasıl kullanıldığı kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, kripto paraların terörizmin finansmanında kullanılmasını engellemek için uluslararası düzenleme ve iş birliğinin hayati öneme sahip olduğu, kripto varlık sağlayıcılarına yönelik gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği ve kolluk birimleri, finansal denetim mekanizmaları ile halkın bu konuda bilgilendirilmesinin önemli olduğu kanaatine varılmıştır. Ayrıca bu çalışma kripto paraların terörizmin finansmanındaki rolü hakkında derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için önemli bir kaynak teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has led to significant advancements in various fields such as health, communication, and finance, but it has also introduced certain risks. Cryptocurrencies have revolutionized financial transactions by leveraging the advantages of decentralization and transparency offered by blockchain technology. However, the features of this technology, such as anonymity and decentralization, can be exploited to finance terrorist organizations. This study first details the concept of terrorism financing and its sources, then examines the fundamental characteristics and operating principles of cryptocurrencies. Following this, the study comprehensively addresses the risks posed by cryptocurrencies in the financing of terrorism and how they are utilized by terrorist organizations. In conclusion, the study emphasizes the critical importance of international regulation and cooperation to prevent the use of cryptocurrencies in terrorism financing, the need for necessary regulations targeting cryptocurrency providers, and the importance of informing law enforcement agencies, financial oversight mechanisms, and the public on this issue. Additionally, this study serves as an important resource for those seeking in-depth information on the role of cryptocurrencies in terrorism financing.