Kripto paraların analizi ve Türkiye ekonomisi açısından değerlendirilmesi
Analysis of crypto coins and evaluation in terms of Turkish economy
  1. Tez No: 743345
  2. Yazar: HÜSNÜ MEHMET PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kripto paralar, 2008 yılında ortaya çıkmış olan Bitcoin ile dünya ekonomisine adını duyurmuştur. İlk zamanlar hakkında pek fazla bilgi sahibi olunmayan kripto paralar zaman içerisinde popülaritesini arttırarak çeşitlenmeye başlamış ve işlem hacmi ciddi boyutlara ulaşmıştır. Risk oranının fazla olmasına karşın getiri oranlarının yüksek olması, işlemlerin hızlı gerçekleştirilmesi ve maliyetlerin az olması gibi etkenlerden sebeple Ethereum, Litecoin, Ripple, Tether, Binance Coin gibi altcoinler Bitcoin'e rakip olarak çıkmıştır. Böylelikle kripto para birimleri döviz piyasasında yer edinmeye başlamıştır. Bitcoin ve diğer altcoinlerin artan popülariteleri sonucunda devletlerin dikkatini çekmiş ve gerekli regülasyonların da hazırlanması yoluna girilmiştir. Çalışmada bu kapsamda kripto paraların spekülatif balon varlığı analizi yapılmış, Türkiye ekonomisi açısından da kripto paralar değerlendirilmiştir. Analizde Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Tether ve Binance Coin ele alınmıştır. Bitcoin için 11-2014 ile 04-2022 tarihleri, Ethereum için 09-2015 ile 04-2022 tarihleri, Litecoin için 10-2014 ile 04-2022 tarihleri, Ripple için 10-2014 ile 04-2022 tarihleri, Tether için 03-2015 ile 04-2022 tarihleri, Binance Coin içinse 08-2017 ile 04-2022 tarihleri arasındaki aylık kapanış verilerinden yararlanılmıştır. Spekülatif balon varlığı tespitini gerçekleştirebilmek için GSADF test istatistiği kullanılmıştır. Dönemler içerisinde spekülatif balon varlığı söz konusu olsa da kalıcı bir spekülatif balon varlığının söz konusu olmadığı görülmüştür. Yapılan analiz sonrasında da Türkiye'nin kripto paralar konusunda dünyayı yakından takip ettiği, birtakım kanunlar çıkardığı ve regülasyon çalışmalarının devam ettiği de anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crypto coins have been recognised in the world economy with Bitcoin which was introduced in 2008. Cryptocurrencies were not popular in the beginning, but started to be popular over time, and later the transaction volume reached at high levels. Although the risk ratio is high, cryptocurrencies such as Ethereum, Litecoin, Ripple, Tether, Binance Coin have emerged as competitors to Bitcoin due the factors like high return rates, fast execution of transactions and low costs. Cryptocurrencies have started to gain importance in the foreign exchange market. Speculative balloons occured in the crpyto currencies market. As a result of the increasing popularity of Bitcoin and other cryptocurrencies, it took attention of the countries, and the governments started to prepare requlations in this field. In this thesis, speculative balloon asset of cryptocurrencies is analysed and the cryptocurrencies are evaluated for the Turkish economy. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Tether and Binance Coin are selected in the analysis. Monthly closing data from 11-2014 to 04-2022 for Bitcoin, 09-2015 to 04-2022 for Ethereum, 10-2014 to 04-2022 for Litecoin, 10-2014 to 04-2022 for Ripple, 03-2015 to 04-2022 for Tether and 08-2017 to 04-2022 for Binance Coin are used. GSADF test is made to determine the presence of speculative balloons. Although there were speculative balloon during the periods, it was seen that there was no permanent speculative balloon presence. After the analysis, it is understood that Turkey considers the developments in crypto coins in the world, and introduced the essential laws. Some regulations are still in progress.