Preparation of modified glassy carbon electrodes for voltammetric determination of triclosan
Triklosanın voltametrik tayini için modifiye camsı karbon elektrotların hazırlanması
- Tez No: 534352
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Triklosan, 5-kloro-2-(2,4-diklorofenoksi)fenol, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip kimyasal bir bileşiktir. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı, bu molekülü pestisit kategorisinde değerlendirmektedir. Çevre ve insan sağlığı için zararlı olabilecek bu bileşiğin Avrupa ve Amerika'daki ürünlerdeki kullanımı %0.3 ile sınırlandırılmıştır. Sudaki çözünürlüğü düşük olup bazik ortamda daha yüksek çözünürlüğe sahip olan triklosan, yaygın kullanımından ötürü yüzey sularında ve atık sularda yüksek oranda bulunabilmektedir. Bu nedenle su kalitesinin belirlenmesi için triklosanın doğru tayini önem arz etmektedir. Bunun için yüksek performanslı sıvı kromatografisi, gaz kromatografisi, kapiler elektroforez, spektrofotometri ve elektrokimya tabanlı pek çok teknik geliştirilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında elektrokimyasal triklosan sensörü geliştirmek amacıyla camsı karbon elektrot yüzeyi, farklı oranlardaki çok duvarlı karbon nanotüp yokluğunda veya varlığında Au3+ iyonlarının elektrot yüzeyinde indirgenmesiyle modifiye edilmiştir. Modifiye edilen bu yüzeyler; elektrokimyasal, mikroskobik ve spektroskopik tekniklerle karakterize edilmiş ve elektrokimyasal triklosan tayini amaçlı kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Triclosan, 5-chloro-2-(2,4-dichlorophenoxy)phenol, is a chemical compound which is widely used as ingredient in cleaning and personal care products because of its antibacterial and antifungal effects. United States Environmental Protection Agency has classified triclosan as a pesticide. This compound, which can be harmful to the environment and human, is restricted to 0.3% in European and American products. Triclosan, that is slightly soluble in water while its solubility could be higher in alkaline water, can be present in surface and waste waters due to its widespread usage. Therefore, accurate determination of triclosan is important for the determination of water quality. Thus, many techniques based on high performance liquid chromatography, gas chromatography, capillary electrophoresis, spectrophotometry and electrochemistry have been developed. In this thesis, glassy carbon electrode was modified by reducing Au3+ ions in the absence or presence of multi-walled carbon nanotubes for developing the electrochemical triclosan sensor. Subsequently, prepared surfaces were characterized with electrochemical, microscopic and spectroscopic techniques and applied for electrochemical determination of triclosan.