Laktik asit bakterilerine ait bazı suşların obeziteye karşı etkileri
Anti-obesity effects of certain strains of lactic acid bacteria
- Tez No: 534361
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OSMANAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmanın amacı, 3 farklı kaynaktan (anne sütü, yeni doğan bebek feçesi, turşu suyu) izole edilen laktik asit bakterilerisinin (LAB) adiposit farklılaşması için karakterize edilen öncül adiposit 3T3-L1 (ATCC CL-173) hücre hattı üzerindeki adipogenezi düzenleyici etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada kullanılan suşların öncül adipositlerde adipogenezi düzenleyici etkisi; adiposit hücre farklılaşması boyunca, lipid depolanması ve bu yolda önemli bazı genlerin ifade seviyelerinin araştırılması neticesinde değerlendirilmiştir. Hücre canlılık sonuçları olgun adipositlerde; kontrol ile P. pentosaceus OZF, L. plantarum OZF, L.plantarum OZT uygulanan hücreler arasında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Adiposit farklılaşması boyunca, 13 gün içinde P. pentosaceus OZF, L. plantarum OZF, L.plantarum OZT varlığında hücre canlılık oranları sırasıyla % 91.15, % 88.30 ve % 85.05'in üzerinde olduğu belirlenmiştir. LAB'nin lipid akümülasyon üzerine inhibitör etkisi Oil Red O boyama ile ölçülmüştür. Sitoplazmik yağ damlacıkları üzerinde inhibitör etki P. pentosaceus OZF'de, L. plantarum OZF ve L. plantarum OZT suşlarından daha etkili olduğu belirlenmiştir. Adiposit farklılaşmasının, hücre içi doza bağlı inhibisyonu moleküler seviyede rt-PCR ile değerlendirilmiştir. Adipogenezde önemli rol oynayan bazı genlerin (transkripsiyon faktörleri PPARγ, C/EBP-α genleri, terminal adipojenik işaretleyici GPDH ve sitokin TNF-α geni) mRNA ekspresyon seviyeleri kontrolle karşılaştırıldığında, P. pentosaceus OZF uygulanan hücrelerde, L. plantarum OZF ve L.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the adipogenesis regulating effect of lactic acid bacteria (LAB) isolated from three different sources (breast milk, newborn baby feces, pickle juice) on the preadipocyte 3T3-L1 (ATCC CL-173) cell line specifically characterized for adipocyte differentiation. The adipogenesis regulating effect of the strains in the preadipocytes was evaluated as a result of the lipid storage during adipocyte cell differentiation and the investigation of the expression levels of some important genes in this pathway. Results of cell viability have shown that there is no significant difference in mature adipocytes between control and the cells treated with P. pentosaceus OZF, L. plantarum OZF, L.plantarum OZT. During adipocyte differentiation, cell viability in the presence of P. pentosaceus OZF, L. plantarum OZF and L.plantarum OZT was found to be above 91.15%, 88.30% and 85.05% respectively in 13 days. The inhibitory effect of LAB on lipid accumulation was measured by Oil Red O staining. The inhibitory effect of P. pentosaceus OZF on cytoplasmic oil droplets was found to be more effective as compared to L. plantarum OZF and L. plantarum OZT strains. Intracellular dose-dependent inhibition of adipocyte differentiation was assessed at the molecular level by rt-PCR. When the mRNA expression levels of some genes that play an important role in adipogenesis (transcription factors PPARγ and C/EBP-α genes, terminal adipogenic marker GPDH gene and cytokine TNF-α gene) were compared with control, cells treated with P. pentosaceus OZF showed a significant decrease as compared to L. plantarum OZF and L.