Playing with mathematics in the arts studio: Students' visual-spatial thinking processes in the context of a studio thinking based-environment
Sanat stüdyosunda matematik ile oynamak: Stüdyo düşünme tabanlı ortam bağlamında öğrencilerin görsel-uzamsal düşünme süreçleri
- Tez No: 534362
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada, geometri yönünden zengin sanat çalışmaları yaptıkları Stüdyo Düşünme tabanlı bir Matematik-Sanat Stüdyosu Ortamında öğrencilerin görsel-uzamsal düşünme süreçleri incelenmiştir. Stüdyo Düşünme, görsel sanatlar stüdyo ortamında, öğrenme ve öğretmenin doğasını açıklayan bir teorik çerçevedir (Hetland, Winner, Veneema, & Sheridan, 2013). Bu çalışmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Matematik-Sanat Stüdyosu Ortamının katılımcıları, bir devlet okuluna kayıtlı olan altı 7. sınıf öğrencisidir. Çalışmanın veri toplama kaynaklarını; uyarılmış hatırlama görüşmeleri, stüdyo ortamında öğrencilerin sözel ifadeleri ve davranışlarına yönelik video kayıtlarının gözlemi ve öğrencilerin belgeleri (yazılı notlar, eskizler ve sanat çalışmaları) oluşturmaktadır. Görsel-uzamsal düşünme süreçlerinin göstergelerini aramak üzere veri, nitel yöntem ile analiz edilmiştir. Görsel-uzamsal düşünme süreçlerinin analizi sonucunda, Matematik-Sanat Stüdyosu Ortamında öğrencilerin dört temel görsel-uzamsal düşünme sürecinden yararlandıkları bulunmuştur: Geometrik şekilleri tanıma, şekil oluşturma ve parçalarına ayırma, örüntüleme, ve şekilleri dönüştürme. Bu düşünme süreçlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu ve koordineli bir şekilde kullanılmayı gerektirdiği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Stüdyo Düşünmesine dayanan bu Matematik-Sanat Atölye Ortamının, öğrencilerin farklı görsel-uzamsal düşünme süreçlerini ortaya çıkarma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate how students make use of visual-spatial thinking processes in a Math-Art Studio Environment in which students are engaged in geometry-rich artworks through Studio Thinking Framework, which describes the nature of learning and teaching in visual art courses (Hetland, Winner, Veneema, & Sheridan, 2013). To achieve this aim, a case study method was employed. Participants of this environment were six seventh grade students enrolled in a public middle school. Data sources of the study were stimulated recall interviews, observation of video recordings of students' verbal expressions and behaviours in studio environment, and students' documents (written notes, sketches, and artworks). Data were analysed through qualitative methods to search for indicators of visual-spatial thinking. Analysis of students' visual-spatial thinking processes indicated that students made use of four major visual-spatial thinking processes in Studio Thinking Based-Math-Art Studio Environment, which were recognizing geometric shapes, decomposing and composing shapes, patterning, and transforming geometric shapes. These processes of visual-spatial thinking were interrelated to each other, which required students to use them in a coordinated manner. Findings of this study also indicated that this studio thinking based-environment had a potential to elicit different processes of visual-spatial thinking.