Metal sektöründe ekonomik sipariş miktarı modelinin uygulanması
Application of economic order amount model in metal sector
  1. Tez No: 534365
  2. Yazar: ÖZGÜR GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, stok kontrol yöntemlerinden birisi olan ekonomik sipariş miktarı modelinin bir fabrikanın yedek parça deposundaki rulman, gezdirici porseleni ve valf ayarı malzemeleri üzerinde uygulanmasını içerir. Yedek parça deposundaki her ayrı stok kalemi için ayrı emniyet stoku miktarı belirlenmiş olup, stoktaki miktar, bu miktara düştüğü anda sistem satın alma bölümünün denetimi altında otomatik olarak sipariş vermektedir. Ancak kullanılmakta olan emniyet stoku değerleri ve ekonomik sipariş miktarlarının tutarsız olduğu düşünülmüştür. Bunun üzerine bazı stok kalemleri üzerine yeniden emniyet stoku ve Ekonomik sipariş miktarı hesaplama gereği duyulmuştur. ESM'nın tespitinde Klasik ESM modeli kullanılmıştır. Üç malzeme hakkında veriler toplanmış uygun yöntemler kullanılmak üzere hesaplamalar yapılmıştır. Bu malzemeler üzerine yapılan uygulamada Öncelikle bu modelin gereksinim duyduğu birim zamandaki sipariş maliyeti ve elde bulundurma maliyetleri tespit edilmiştir. Fabrikadan temin edilen veriler ışığı altında sırasıyla ESM = y*, sipariş çevrim uzunluğu (t0) ve yeniden sipariş seviyesi (Y) = emniyet stokunu tespit etmeye çalışılmıştır. Daha sonra elde ettiğimiz ekonomik sipariş miktarlarının fabrika için yıllık ne kadar fazla maliyetten kurtulabileceği tespit edilmiştir. En son yapılan iki uygulama da ise Miktar İndirimli ESM Modeli kullanılmak üzere rulman ve gezdirici porselen üzerinde miktar indirimi uygulandığında ne gibi politikalar izlenmesi gerektiği araştırılmıştır. Rulman sunulan teklif için; Ekonomik sipariş miktarı için TBM < Sunulan teklif için TBM'den dolayı ekonomik sipariş miktarıyla devam etmek daha uygundur. Çünkü ekonomik sipariş miktarıyla sipariş söz konusu olduğunda daha az maliyete katlanılmaktadır. Gezdirici porseleni; sunulan teklif için TBM < Ekonomik sipariş miktarı için TBM' den dolayı tedarikçi firmanın sunduğu teklif kabul edilmelidir. Çünkü ekonomik sipariş miktarından daha az maliyete katlanılmak zorunda kalınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study involves the application of the economical order quantity model, one of the stock control methods, on the bearing, walker porcelain and valve adjustment materials in the spare part of a factory. A separate safety stock quantity is set for each stock tick in the spare part deposit, and the quantity in stock automatically orders this item when the quantity drops, under the supervision of the system purchasing department. However, it is thought that the safety stock values being used and the economic order quantities are inconsistent. On top of this, it was heard that some stock items had to be recalculated for safety stock and economic order quantity. Classical EOQ model was used in determining EOQ. Data have been collected about the three materials and calculations have been made to use the appropriate methods. In the application of these materials, firstly, the unit cost and the cost of holding the unit needed by this model have been determined. The data supplied from the factory have been tried to detect EOQ = y *, order cycle length (t0) and reorder level (Y) = safety cycle respectively. It has been determined how much to save with the amount of economic order quantity obtained. The last two applications have been investigated as to what policies should be followed when quantity reduction is applied on the bearing and walker porcelain to be used with the Quantity Reduced EOQ Model. For the offered offer of the roller bearings; TCOS for economic order quantity It is better to continue with the economic order quantity due to TCOS for the offer submitted. Because of the economic order quantity, less money is put on the order. The walker porcelain; TCOS for the offered bid