Farklı zeytin (Olea europaea L.) çeşitlerinde OeCHLP geni ekspresyon seviyesi ile bazı kimyasal özelliklerin belirlenmesi
Determination of OeCHLP gene expression level and some chemical properties on different olive (Olea europaea L.) varieties
  1. Tez No: 534367
  2. Yazar: FİLİZ BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN BAYZAM KÜDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, 2017 ve 2018 yılları arasında Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Çalışmada, ''Zeytin Genetik Kaynakları Koruma Parseli'nde'' yeralan 39 zeytin çeşidi örneklerinde geranylgeranyl reduktaz (OeCHL P) geninin ekspresyon seviyeleri iki olum aşamasında (yeşil ve siyah olum) belirlenmiştir. RT-PCR analizleri sonucunda OeCHL P transkripsiyon seviyesi en yüksek beş çeşitte fenolik bileşik (hydroxytyrosol, tyrosol ve oleuropein) ve α-tokoferol miktarları iki yıl süreyle araştırılmıştır. 2017 yılı yeşil olum döneminde Sinop No 5 (1,00) ve Uslu (3,01), siyah olum döneminde Girit Zeytini (1,17), İzmir Sofralık (1,07) ve Çilli (1,04) çeşitleri en yüksek gen ekspresyon seviyelerine sahip olmuşlardır. 2018 yılında Uslu (2,96) ve Sinop No 5 (2,52) çeşitleri yeşil olum döneminde, Çilli (2,75) ve Nizip Yağlık (2,05) çeşitleri siyah olum döneminde, Eşek Zeytini (Ödemiş) (1,60-2,95) ise her iki olum döneminde gen ekspresyonu yüksek çeşitler olarak bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda OeCHL P gen ekspresyon seviyelerinin yıllara, çeşitlere ve olgunluk aşamalarına göre değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca çeşitlerin fenolik bileşik içerikleri olgunlukla azalmış, α-tokoferol içerikleri ise çeşitlerin çoğunda olgunlukla azalırken, bazılarında artmıştır.
Özet (Çeviri)
Expression levels of geranylgeranyl reductase (OeCHL P) gene were determined in two maturation period (green and black) of 39 olive types obtained from Bornova Olive Research Center ''Olive Genetic Resource Conservation Parcel'' in 2017 and 2018. As a result of RT-PCR analysis, the phenolic coumpund and α-tocopherol contents were investigated in five types with the highest level of OeCHL P transcription for two years. In 2017, the green maturation period Sinop No 5 (1,00) and Uslu (3,01), in the black maturation period Girit Olive (1,17), İzmir Table Olive (1,07) and Çilli (1,04) gave the highest gene expression levels. In 2018, the highest gene expression was obtained from Uslu (2,96) and Sinop No 5 (2,52) in green maturation period, Çilli (2,75) and Nizip Oil Olive (2,05) in black maturation period, Eşek Olive (Ödemiş) (1,60-2,95) in both maturation periods. In conclusion, it is found that OeCHL P gene expression depends on the years, varieties and maturation levels. Also, the amount of the phenolic compound of the varieties was decreased with the maturation period while a tokoferol content was increased in the main varieties except few others.