Ayvalık ve Domat zeytin çeşitlerinde çeliklerin gölgeli plastik tünel altında köklenmeleri üzerine çelik alma zamanı, çelik boyu ve köklenme ortamlarının etkileri
The Effects of cutting size, time of cutting preparation and rosting medium of Ayvalık and Domat olive cultivars under shaded polyethylene tunnels
- Tez No: 133222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT TAHA ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYVALIK VE DOMAT ZEYTİN (Olea europaea L.) ÇEŞİTLERİNDE ÇELİKLERİN GÖLGELİ PLASTİK TÜNEL (GPT) ALTINDA KÖRLENMELERİ ÜZERİNE ÇELİK ALMA ZAMANI, ÇELİK BOYU VE KÖRLENME ORTAMLARININ ETKİLERİ Arzu ÇETİNTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA Bu çalışma, ülkemizin önemli yeşil sofralık zeytin çeşidi olan ancak köklerime soruna bulunan Domat ile, önemli yağlık çeşidi Ayvalık'ta farklı zamanlarda alman ve farklı boyda hazırlanan çeliklerinden gölgeli plastik tünel (GPT)'den doğrudan satış standardına ulasan fidan elde edilmesi amacıyla 2002-2003 meyve yılında yürütülmüştür. Denemede Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonunda kurulan GPT kullanılmıştır. Çelikler bu kuruluşun damızlık parselinden 1 yıl süresince iki ayda bir defe 1, 2 ve 3 boğumlu ve 2 yapraklı olarak hazırlanmış ve 4000 ppm IBA uygulanmıştır. Köklendirme ortamı olarak: 1) Kum ( Kontrol ) 4) Perlit : Torf : Kum : Mil (1 : 1 -2:2) 2) Perlit : Torf: Kum : MU (1:1:1:1) 5) Perlit : Torf: Kum : Mil (0:0:1:1) 3) Perlit : Torf: Kum : Mil (1:2:12) 6) Perlit : Torf: Kum : Mil (1:0:1:1) kullanılmıştır. GPT altında köklenmeleri için tutulan çelikler, daha sonra 30 gün süre ile gölge bir ortamda kalmışlardır. Vegetatif gelişme özelliklerinin belirlenmesinde % kallus,% köklenme ve % canlılık saptanmıştır. Ayvalık çeşidinde hem kallus ve hem de kök oluşturan çelikler bulunduğu halde, Domat çeşidinde sadece kallus oluşumu gözlenmiştir. Ayvalık çeşidinde en yüksek kallus oram; %70 ile 1 nodlu Şubat 2003 çeliğinde 1:0:1:1 ortamından; aynı şekilde en yüksek köklenme oranı %40 ile 3 nodlu Şubat 2003 çeliğinin aynı ortamdan elde edilmiştir. Domat çeşidinde ise, en yüksek kallus oranı %37 ile 3 nodlu Şubat 2003 çeliğinde 1:2:1:2 ortamından elde edilmiştir. Bir, 2 ve 3 nodlu ama 2 yapraklı bu zeytin çeliklerinin köklenme oranlan diğer faktörlerin kombinasyonu ile birbirinden farklılıklar göstermiştir. Her üç boydaki çeliğin köklendirme amaçlı olarak kullanılabileceği bu çalışma ile kısmen ortaya çıkmıştır. Ancak çelik ekonomisi amacıyla kullanıma yönelik daha detaylı bir çalışmanın yapılması gerekir 2003, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Zeytin {Olea europaea L.), Domat (köklenmesi zor), Ayvalık (köklenmesi kolay), GPT (Gölgeli Plastik Tünel), Çelik Boyu, Köklendirme Ortamı. ^SSS»"8*
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF CUTTING SIZE, TIME OF CUTTING PREPARATION AND ROOTING MEDIUM OF AYVALIK AND DOMAT OLIVE (Olea europaea L.) CULTIVARS, UNDER SHADED POLLYETHYLENE TUNNELS (SPT). Arzu ÇETİNTAŞ Ankara University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor Asst Prof. Dr. Mücahit Taha ÖZKAYA Domat and Ayvalık are important olive cultivars for green table and oil respectively in Turkey. However, Domat is a difficult to root cultivar, while Ayvalık is easy to root. This research was carried out to obtain ready to sale nursery plants of Domat and Ayvalık by rooting their cuttings in different sizes and taken in different times of the crop year in Shaded Plastic Tunnel (SPT) in 2002-2003. The SPT in Edremit Olive Nursery Station of Ministry of Agriculture and Rural Affairs was used in the study. Cuttings were taken from stock plants in the nursery at 2 month intervals for a year. Cuttings were prepared in three sizes: 1, 2 and 3 nodes carrying 2 leaves and applied 4000 ppm IB A. Rooting media was: 1) Control (Sand) 4) Perlite :Torf: Sand: Silt (1:1 2:2) 2) Perlite :Torf: Sand: Silt (1:1:1:1) 5) Perlite :Torf: Sand: Silt (0:0:1:1) 3) Perlite:Torf:Sand:Silt(l:2:l:2) 6) Perlite :Torf: Sand: Silt(l:0:l:l) Cuttings were kept in SPT for 60 days for rooting, then kept under shade for 30 days. Vegetative growth characteristics were determined by studying percent viability, callus development and rooting. While, Ayvalık cuttings formed both callus and roots, Domat cuttings formed only callus. The highest callus formation (70%) was observed on Ayvalık cuttings (1 node) taken in February 2003 in 1:0:1:1 rooting media, but the highest rooting (40%) was observed on cuttings of 3 nodes in the same date and media. In Domat, the highest callus was formed on cuttings (3 nodes) in February 2003 in 12:12 media. The rooting was very low in Domat however, as it was for Ayvalık too. This was probably because rooting media did not form a suitable environment for adventive root formation. 1, 2 and 3 noded cuttings carrying 2 leaves differed in percent rooting with different treatments. All three sizes of cuttings can be used in propagation by rooting however, we suggest a detailed study to find the right size of cuttings for the economical use of stock material. 2003, 58 pages KEYWORDS: Olive, Olea europaea L., Domat (difficult to root), Ayvalık (easy to root), SPT (Shaded Plastic Tunnel), Cutting Size, Rooting Media.