Kastamonu'da gastronomi turizmi kapsamında yöresel yemeklerden turistik ürün olarak yararlanılması
The use of local food as a touristic product in the contex of gastronomy tourism in Kastamonu
- Tez No: 534397
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gastronomi turizmi tüm dünyada ve Türkiye'de turizm türleri arasında önemi her geçen gün artmaya devam eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye sahip olduğu zengin mutfağı ile bu turizm türünde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini almaktadır. Verimli topraklara sahip Anadolu coğrafyasının binlerce yıldır bünyesinde barındırdığı medeniyetler, her bir yöresinde sayısız lezzetin oluşmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde bu lezzetler yöresel yemekler olarak daha çok tercih edilir duruma gelmiş ve turistlerin gittikleri yerlerde aradıkları en önemli ürünler haline dönüşmüştür. Gastronomi turizminde yöresel yemeklerin artan bu önemi, bu yemeklerin nasıl başarılı turistik ürünler olarak sunulabileceği sorusunu beraberinde getirmiştir. Bu noktadan hareketle bu tez çalışmasında gastronomi turizminde yöresel yemeklerden turistik ürün olarak nasıl yararlanabilineceğinin araştırılması ve ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yöresel yemekler açısından son derece zengin olan Kastamonu yöresinde nitel bir araştırma yürütülmüştür. Kastamonu turizm profesyonellerine yönelik olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemine 25 kişi dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda Kastamonu'da yöresel yemeklerden turistik ürün olarak yararlanabileceği ve turistik ürünlerin oluşturulmasındaki unsurların nasıl olması gerektiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a phenomenon importance of gastronomy continues to increase in Turkey and in the world across all types of tourism. In this type of tourism that Turkey has a rich cuisine takes its place among the leading countries of the world. The civilizations that the Anatolian geography, which has fertile lands, have hosted for thousands of years have enabled the creation of innumerable flavors in each region. Nowadays, these delicacies have become more preferred as regional dishes and have become the most important products that tourists come to in the future. The increasing prevalence of local food in gastronomic tourism brings with it the question of how these dishes can be presented as successful tourist products. From this point of view, it is aimed to investigate and reveal how gastronomic tourism can make use of local dishes as touristic products. In line with this aim, a qualitative research has been carried out in the Kastamonu region, which is extremely rich in terms of regional dishes. 25 people were included in the sample of this research conducted for Kastamonu tourism professionals. As a result of the research, the findings show that local foods in Kastamonu can be utilized as touristic products and how the elements of creating touristic products should be.