İmge endişesi
Apprehension of the image
- Tez No: 534396
- Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünyaya gelmiş her sağlıklı insanın yaptığı ilk şeylerden biri bakmaktır. İlk andan beri var olan bu yeti, bedenin ve zihnin gelişimiyle orantılı olarak gelişmektedir. Bu gelişim sürecinde etrafa bakınma sonucunda oluşan ilk bakışlar, bakışma kavramını zihne davet etmektedir. Bu süreçte içinde bulunduğu toplumun, sosyolojik, ekonomik ve inançla ilgili koşulları, kişinin tercihlerini etkilemektedir. Kişi, bu süreçte bilgi dağarcığı ve hayal dünyası sayesinde, hayatındaki yer alan her şeyle ilgili sembolik kodlar yaratmaktadır. 1.Bölüm'de Yakındoğu eksenli coğrafya içerisinde, genellikle kitabi dinler ve inanç gelenekleri çerçevesinde endişelerin şekillendirdiği görsel kültürden bahsedilmiştir. Bu manada yüz ve suret kavramları etrafında şekillenen figür odaklı ve figür kısıtlamalı eserler incelenmiştir. 2.Bölüm 'de; Avrupa eksenli bakma ve bakış kavramları etrafında şekillenen dini içerikli portreler ve bunların sanat ve kültür içerisindeki yerleri incelenmiştir. Yakındoğu'da doğayı anlamaya yönelik yapılan bilimsel çalışmaların, Batı topraklarında kendini kültürel bir kod olarak nasıl sunduğundan bahsedilmiştir. 3.Bölüm 'de; Uzakdoğu özelinde Çin'de, kendine odaklanan sanatçının, kendine hayran olarak değil aksine kendine ulaşmaya çalışarak resmetme ritüelinden bahsedilmiştir. Bu anlamda etrafındaki her şeye değer vererek bakan bir toplumda hayat, sanat ve felsefenin birbirinden ayrı düşünülemeyecek ve birbirinden bağımsız gelişemeyecek olgular olarak nasıl yerleştiği anlatılmıştır. Son bölümde ise; toplumların görsel belleklerini oluşturan imgeleri birey özelinde düşünerek resmetmiş olduğum bir otoportreyi başka bir bakışla anlamaya çalıştım. Batı geleneği olan bir triptik biçiminde, doğu eğilimli perspektif kullanımını sentezlediğim bu resim, tahayyülümdeki imgelerin oluşum aşamasındaki endişelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
For any safe and sound member of the humankind, one of the first things to do is to look. This ability exists from the beginning of the time and develops in correlation with the development of the intellect. Throughout this development process, the first glances that are shaped with looking around raise the concept of gaze. Within this period, an individual is influenced by the sociological and religious life and the society that s/he lives in with regard to his or her choices. The individual forms certain symbolic codes about the details of his or her life by courtesy of his or her personal knowledge and imaginary world. In Chapter 1, the main focus is about the visual culture that is mostly shaped within the apprehension as part of the holy religions that are based on a scripture and religious traditions. Thus, figure-focused and figure-restricted works which are composed of the concepts of face and semblance are examined. In Chapter 2, religious portraits about the concepts of looking and gaze and their importance for art and culture within the focus of Europe are studied. There is the mention of how the scientific works in Near East, that are conducted to understand the nature better, present themselves as cultural codes in the Western World. In Chapter 3, the idea about the portraying ritual of the artist, who is mainly focused on himself/herself, does not result from his/her admiration towards the self but from the struggle of reaching the self is analyzed, exemplified by China as specific to Far East. In this sense, there is the explanation for a society in which everything in the surrounding are looked at by a certain appreciation, life, art and philosophy cannot be considered separately and cannot develop independently from one another. In the last chapter, I tried to express the self-portrait that I painted by thinking the images that shape the visual memories of the communities in an individual-specific way with a different gaze. In this portrait I synthesized the triptych form of the Western tradition and the perspective usage of the Eastern style and it contains my apprehension about the formation process of the images that I envisage.