İlahi dinlerde oruç
Origin in divine religions
- Tez No: 534402
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Oruç, İslam dışındaki dinlerde de varlığını gösteren önemli bir ibadettir. Oruç, dünya genelindeki dinlerde şekil ve keyfiyet bakımından farklıdır. Ancak gaye ve anlam yönünden birbirine yakındır. Oruç; ilkel kabilelerde, kadim kültür ve beşeri dinlerde olduğu gibi; aslı vahye dayanan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam gibi dinlerde çeşitli şekillerde mevcuttur. Yahudiler, orucun nefsi alçaltma, nefsi terbiye etme olarak kabul edip oruçlunun hiçbir şey yapmayacağını belirtmiş ve ayrıca matemin, tarihi felaketlerin anısına oruç tutmuşlardır. Hıristiyanlar da orucu perhiz olarak uygulamış ve gününü çoğaltmışlardır. İslam dini ise orucu bağlayıcı hükümlerle daha fonksiyonel hale getirerek disiplinli bir ibadet formu kazandırmıştır. İnsanlar orucun hem ruh hem de beden için pek çok yarar olduğuna inanmaktadır. Oruç, köklü bir eğitim metodudur ve nefsin olumsuz eğilimlerinin önüne geçmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ilahi dinlerdeki oruç formlarını bütün yönleriyle ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Fasting is an important worship that shows its presence in religions other than Islam. Fasting is different in the form and function of religions throughout the world. But they are close together in terms of purpose and meaning. Fast; as in the primitive tribes, the woman is in culture and human religions; Judaism based on primitive thorns exists in various forms in religions such as Christianity and Islam. The Jews have accepted that fasting will do nothing, accepting that the oracle is the humiliation of humiliation, as well as fasting in the memory of historical disasters. Christians also practiced as a diehard diet and multiplied the day. Islamic religion has become a disciplined form of worship by making it more functional with the obligatory binding provisions. People believe that orucan has many benefits for both the soul and the body. Fasting is a fundamental method of education and leads to negative tendencies of the self. The purpose of this thesis is to reveal the forms of fasting in divine religions in all its aspects.