Cryptoanalysis of cinema
Sinemanin kriptoanalizi
  1. Tez No: 534411
  2. Yazar: BİLGİ TUNCAY ÖZGÜNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sayısız filozof ve film teorisyeni tarafından katkıda bulunulan sinemaya yönelik psikanalitik yaklaşımlar, yalnızca sinemayı incelemenin bir yolu olarak değil, aynı zamanda pek çok farklı film teorisini doğuran başlı başına bir alan olarak zengin bir geçmişe sahiptir. Ancak psikanalitik film teorisinin köklerinin Freudyen kavramlara dayandığı göz önünde bulundurulduğunda, psikanalize yöneltilen herhangi bir eleştirinin hem psikanalitik film teorisine yönelik yeni bir yaklaşımı hem de bu yeni yaklaşım ışığında sinemaya olan yeni bir bakışı beraberinde getireceği söylenebilir. Ne film teorisi ne de psikanaliz alanlarında bütünüyle incelenmemiş ama kendi içinde tutarlılığa sahip olan teorilerden birisi Nicolas Abraham ve Maria Torok tarafından öne sürülmüştür. Freud'un teorisinden kökten bir kopuşu içermemekle birlikte, kriptoanaliz olarak adlandırılabilecek olan bu teori, Freud'un yas ve melankoli kavramlarının genişletilmeleri üzerine kuruludur. Bu tezin amacı Abraham ve Torok'un“kriptonomi”üzerine yazdıklarını ve psikanalizde kriptoanalitik metodu incelemektir. Abraham ve Torok'un çalışmalarına dayanarak kriptonomi açıklandıktan sonra sinemanın bu teori olan ilişkisi kurulacak ve film analizi için bir kriptoanaliz metodu geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Psychoanalytic approach to film theory, having been applied by numerous philosophers and film theorists, has a long and rich history; not only by itself as a way of studying film but also as a field that spawned numerous branches of film theory. However, as psychoanalytic film theory has its roots within Freudian concepts, any critical stance against psychoanalysis should also imply a new critical approach to psychoanalytical film theory and the possibility of a new way of approaching cinema in light of this newly developed criticism. One such criticism that has not been fully explored by neither psychoanalysts or film theorists, and that maintains internal consistency was developed by Maria Torok and Nicholas Abraham. Although not a complete departure from Freud's own theory, Abraham and Torok's theory, which can be called cryptoanalysis, expands upon Freud's concepts of mourning and melancholia. This thesis aims to review Abraham and Torok's writings on cryptonymy and the cryptoanalytical method in psychoanalysis. After defining cryptonymy in Abraham and Torok's terms, cinema's relationship with this theory will be established and a method of cryptoanalyzing films will be developed.