Sukuk instrument in Islamic finance
İslami finans'ta sukuk enstrümanı
- Tez No: 534412
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam'da hayatın her alanında olduğu gibi finans alanında da ahlaki prensipler mevcuttur. Dolayısıyla İslami Finans'ın bir parçası olarak Sukuk Enstrümanı bu prensipler doğrultusunda değerlendirilmeye çalışıldı ve sukuk'un alternatif bir finansman enstrümanı olma ve topluma fayda sağlama potansiyeli analiz edildi. Bu bağlamda ilk olarak, İslami Finans'a genel bir çerçeve çizmek için İslam Ekonomisi'nin prensiplerine değinildi. Ardından, İslam Hukuku'nun amaçlarına göre ideal sukuk enstrümanlarından bahsedildi. Ek olarak, vakıf-sukuk ve sosyal sorumluluk yatırımları sukuk gibi sosyo-ekonomik kalkınmayı finanse eden araçlar açıklandı. Ardından mevcut sukuk enstrümanı İslam Hukuku ve uluslararası finansal standartlara göre eleştirildi. Tezin son kısmında, araştırmanın neticesi olarak sukuk enstrümanını geliştirmek ve alternatif bir finansman enstrümanı yapabilmek için gerekli politika önerileri sunuldu.
Özet (Çeviri)
In Islam there are ethical principles in every aspect of life including finance. Therefore, Sukuk Instrument as part of Islamic finance is explored from the perspective of these principles, and potential of sukuk as an alternative financing instrument and its benefits to society are analyzed. In doing so, firstly the principles of Islamic Economics are mentioned to draw the general framework of Islamic Finance. Then, ideal sukuk instruments are elaborated according to objectives of Islamic law. Moreover, sukuk types that are designed to finance socio-economic development like socially responsible investments sukuk and waqf-sukuk are explained. Then current sukuk instrument is criticized according to Islamic law and International Financial Standards. In the last part of thesis, policy recommendations as an outcome of this research are presented to develop sukuk further as an alternative financing instrument.