Halide Edip Adıvar'ın Döner Ayna Akile Hanım Sokağı ve Handan romanlarının söylem analizi yöntemiyle incelenmesi
Examination of Halide Edip Adivar's Döner Ayna Akile Hanim Sokaği and Handan novels by method of discourse analysis
- Tez No: 534418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPHAN YUSUF AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Halide Edip Adıvar'ın romanlarındaki kadın karakterlerin çoğu kocaları tarafından aldatılan, ilgi gösterilmeyen ve mutsuz bir hayat süren kadınlardır. Yazarın yarattığı bu kadınlar entelektüel, eğitimli ve yaşadığı toplumun sorunlarının farkında olan bireylerdir. Ayrıca yazarın yaşadığı dönem itibariyle hem Osmanlı Devleti'nin hem de sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok siyasi ve sosyal meselesine şahit olmasından ötürü kadın ya da erkek roman kahramanlarını belli bir ideolojiyi savunan, temsil ettiği sistemin sorumlu bireyleri olarak karşı çıktığı sistemi de eleştiren mücadeleci karakterlerden oluşturduğu görülür. Biz de bu tezimizde roman kişilerinin, diyalog ve iç monologlarında şüphe ve kıskançlık söylemlerini doğrudan ya da dolaylı olarak kurdukları cümleleri analiz ederek sebep ve sonuçlarıyla ortaya çıkardık. Aynı zamanda siyasi ve eleştirel söylemlerin kaynaklarını ve ortaya çıkardığı sonuçları birey ve sistem bağlamında ele alarak inceleyip metnin ardında yatan asıl anlatılmak istenenler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the female characters of Halide Edip Adıvar's novels are the ones uninterested and cheated by their husbands, living an unhappy life. The women created by the author are intellectual, educated individuals who are of the problems they are experiencing. Additionally, due to the period of author's life as the witness to many political and social matters of both Ottoman State and Turkish Republic, it can be realized that she had formed the heroes or heroers of the novels, the characters as advocating a particular ideology, criticizing the system they are opposing as being the responsible individuals of the system they are representing. We, in our thesis, had brought out with the reasons and results, the jealousy and doubt discourses of the inner monologues and dialogues of the novel characters, by analyzing the expressions they used directly or indirectly. Also, political and critical expressions basis and their results they brought out, the real message behind the text is explained with referance to content of individual and system