Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek, Zeyno'nun Oğlu, Sinekli Bakkal, Tatarcık, Döner Ayna ve Âkile Hanım Sokağı romanlarında sosyal meseleler
Social issues in Halide Edip Adıvar's novels Shirt from Fire, Zeyno's Son, Flycatcher Grocery, Midge, Revolving Mirror and Akile Hanım Sokağı
- Tez No: 806855
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Halide Edip Adıvar, yazdığı eserlerle kendinden sonraki yazarlara ve okuyuculara ilham kaynağı olmuştur. Toplumsal meseleleri cüretkâr bir tavırla yazan nadir sanatçılardan biridir. Üç devirde yaşamış ve bizzat şahit olduğu toplumsal meseleleri romanlaştırmıştır. Ele aldığı karakterler toplumun her kesiminden insanı temsil eder. Eserlerinin başlıca konuları kadınlar ve kadınların toplum içerisindeki yeridir. Ayrıca öğretmenlik yıllarının etkisiyle eğitim meselelerine de duyarlıdır. Bu nedenle yazdığı tüm eserlerde eğitimin öneminden bahseder ve çağdaş bir karakteri eserlerinde idealize ederek okura sunar. Yapılan çalışmada Halide Edip Adıvar'ın romanlarında toplumu derinden etkileyen olayları ele alınış şeklini incelemek ve günümüzde de devam eden sosyal meselelere romanlarının ışığında yol göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Halide Edip Adıvar has been a source of inspiration for subsequent writers and readers with the works she wrote. He is one of the rare artists who writes on social issues with a daring attitude. He lived in three periods and novelized the social issues he witnessed personally. The characters he deals with represent people from all walks of society. The main subjects of her works are women and their place in society. He is also sensitive to educational issues due to his teaching years. For this reason, he talks about the importance of education in all his works and presents a contemporary character to the reader by idealizing them in his works. In this study, it is aimed to examine the way the events that affect the society deeply in Halide Edip Adıvar's novels are handled and to guide the ongoing social issues in the light of her novels.