Toplum çevirmenliği ve kurumsal alan ilişkisi
Community interpreting and its institutional field relationship
  1. Tez No: 534417
  2. Yazar: RÜVEYDE KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL NURSEN DURDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplum çevirmenliği, uluslararası müzakereler ya da bilimsel tartışmaların mevcut olduğu konferanslarda kendini göstermez, aksine toplum çevirmenliği etkinliği hekim muayenehaneleri, avukat ofisleri, emniyet birimleri gibi çeşitli ortamlarda gerçekleştirilir. İçinde yaşadıkları resmi yapının dillerini bilmeyen bireyler“sağlık”,“güvenlik”ve“hukuk”alanlarındaki kamusal kurumlarda iletişim kurmak durumundadırlar. Ayrıca kamusal alanlardaki yürütülmesi gereken işlemler, yalnızca çeviriye ihtiyaç duyan bireyleri değil; aynı zamanda çeviri eyleminin gerçekleşeceği kurumları ve kurum bünyesinde çalışan diğer görevlileri de ilgilendirmektedir. Böyle bir durumda toplum çevirmenliği, kendiliğinden ortaya çıkan bir faaliyet türüdür. Çalışmada yalnızca toplum çevirmenliğinde merkezi konumda yer alan çevirmenler değil, aynı zamanda faaliyet içerisindeki tüm katılımcıların rolleri ve alandaki sorunları konu edilmektedir. Diğer tüm çeviri faaliyetlerinden farklı bir konumda yer alan ve kendi sorumluluklarını da bünyesinde muhafaza eden toplum çevirmenliği alanında, Türkiye'de bütün boyutlarıyla ele alınmış yasal bir çerçeve ya da resmi bir girişim bulunmamaktadır. Bu nedenle kamusal alanlardaki işleyişlerin işlevsel bir niteliğe sahip olabilmesi için gerekli yasal zemin hazırlanmalıdır. Çalışma dâhilinde toplum çevirmenliği faaliyetinin yapısı ortaya koyulmakta ve alandaki sorunlar incelenerek çeşitli öneriler sunulmaktadır. Diğer yandan da faaliyetin içerisindeki tüm katılımcıların toplum çevirmenliğinin önemini fark etmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Community Interpreting does not reveal itself in conferences where international negotiations or scientific discussions are in existence, on the contrary it is carried out in various settings like doctors' offices, lawyers' offices, security units. Individuals, who do not know the official language of governmental construction within they live must be able to communicate in public institutions in the areas of“health”,“security”and“law”. Also, the operations that need to be carried out in public spaces do not only concern individuals needing translation and interpretation; but also they concern institutions where translation and interpretation activity take place and other attendants working within the institutions. In such a case, community interpreting is a type of activity that comes to existence spontaneously. The study focuses not only on the translators and interpreters who are involved in the center of translation and interpretation activity but also on the roles and responsibilities of all participants in the activity. In the field of community interpreting which takes place in a different location than all other translation and interpretation activities and contains own responsibilities within itself, there is no legal framework or formal initiatives taken up in detail in Turkey. So, a required legal basis should be prepared so that processes in the public space can have a functional quality. Within the study, the structure of community interpreting activity is revealed and various suggestions are presented by examining the problems in the area. On the other hand, it is aimed to ensure that all participants in the activity recognize the importance of community interpreting.