Effects of financialization to income inequality in Turkey
Finansallaşmanın Türkiye'de gelir eşitsizliğine etkileri
- Tez No: 534475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
2002 ve 2017 arasında finansallaşmanın gelir eşitsizliğine etkilerini analiz etmeyi amaçlayan bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu tezin ilk bölümü literatür taramasını kaplayacak şekilde finansallaşma kavramını geniş ölçüde sunmayı amaçlarken ikinci bölümü ağırlıklı olarak 1980'lerden başlayıp bugüne dek Türkiye'nin iktisadi gelişiminin kısa tarihine odaklanmakta ve Türkiye ekonomisinin finansallaştığı noktaları vurgulamaktadır. Nihayetinde, üçüncü bölüm de bu tez bağlamında kullanılan veri ve yöntemi incelemektedir. Finansallaşmanın Türkiye'de gelir eşitsizliğie etkilerini analiz etmek için bir yandan GİNİ katsayısının doğal logaritması bağımlı değişken olarak kullanılırken öte yandan da kadın iş gücü yani iş gücüne katılan katınların oranı, finans, sigorta ve emlak sektörlerince GSYİH'ya eklenen değerin oranı, GYSHİ'daki hükümet harcamalarının payı, ihracatın GSYİH'daki payı, GSYİH'nın brüt asgari ücrete bölümü ve işsizlik oranı gibi değişlenler de açıklayıcı değişken olarak kabul edilmiştir. Durağınlık konusuyla ilgili olarak önce birim kök test uygulanmıştır. Bu sebeple bütün değişkenlerin doğal logaritmaları ve farkları alınarak durağan hale getirilmiştir. Akabinde, Augmented Dickey Fuller testi kullanılan veri setine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to analyze the effects of financialization to the income inequality in Turkey between 2002 and 2017, is composed of three main parts. First chapter of this thesis aims to present the concept of financialization in a broad sense to cover the literature review while the second part mostly focuses upon the short history of Turkey's economic development starting from the 1980s up to today and highlights the points where the Turkey's economy has started to financialized. Finally the last chapter examines the data and methodology that is used within the context of this thesis. In order to analyze the effects of financialization to the income inequality in Turkey, on the one hand the natural logarithm of GINI coefficient has been used as the dependent variable where on the other hand the explanatory variables such as female labour force i.e. the percentage of women in the labour force, share of value added to GDP by finance, insurance and real estate sector, government spending as share of GDP, imports as percentage of GDP, minimum gross wage divided by GDP and the unemployment rate have been adopted. Unit root test has been made at the first hand concerning the stationarity issue. For this reason natural logarithms of all of the explanatory variables have been taken with the differences and have been made stationary. After that, Augmented Dickey Fuller Test has been applied into the data set.