Roma dünyasında kadın manastırlarının ortaya çıkışı
The rise of women monasteries in Roman world
- Tez No: 534476
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Manastır hayatı, Hristiyanlık için ayrı bir önem taşır. Bu dönemde keşiş ve rahibeler tarafından başlatılan bu harekette münzevi bir yaşam amaçlanmıştır. Taraftarları uzun zaman içerisinde çoğaldığı için manastır yaşamı da gelişmiştir. Hristiyan manastır sistemi 4.yüzyıl başlarında Mısır'da ortaya çıkan manastır yaşamına dayanmaktadır. Bu manastır yaşamını başlatanlar ibadetlerini rahatsız edilmeden yapabilmek için toplumdan uzaklaşarak çölde inzivaya çekilen münzeviler olarak bilinir. Yazılı kaynaklara göre, Mısır çöllerinde uzun bir münzevi yaşamı süren Antonios'un etrafında onun deneyimlerinden yararlanmak için toplanan münzeviler, ilk bilinen Hristiyan topluluğunu oluşturur. Antonios da Hristiyan manastırcılığının kurucusu olarak kabul edilir. Hristiyan manastırcılığına yeni bir yön veren bir diğer münzevi ise Yukarı Mısır'da ortaya çıkan Pakhomios'tur. Üyelerini kapalı duvarlar arkasında ortak bir yaşama biçimine sokarak, manastırcılığı bugünkü biçimine yakın hale getirmiştir. Manastırlarda yaşayan keşiş ve rahibeler hem ruhani, hem sosyal, hem de kültürel alanda faaliyet göstermiştir. Bu çalışmadaki amaç; manastırcılığın tarihsel gelişiminden ve Hristiyanlıkta manastır yaşamının başlangıcından bahsetmek, manastır hayatının nedenlerini ortaya koymak ve kadınlar için manastır yaşamının önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Monastery life is particularly important for Christianity. This movement initiated by monks and nuns intented to pursue ascetic life. This movement was improved because the followers increased in a long time. Christian monasticism dates back to the beginning of the fourth century with its foundations being in Egypt. The ones who started this movement were the ascetics who wanted to fulfill their religious duties undistracted by worldly affairs. According to the written documents, the hermits came together around Antony who led a long reclusive life in the deserts of Egypt. This group of hermits turned out to be the first monastic community and Antony was regarded as the founder of the monasticism. Another hermit from Upper Egypt was Pachomius who gave a new direction to the Christian monasticism. He gathered a community of his disciples living together behind the walls of a monastery. Monks and nuns living in monasteries shown activities in social, cultural and spiritual areas. The beginning of monastic life in Christianity, the historical development of the monastic life and the importance of monastic life for women will be focused in this study.