Essays on financialization, income inequality and growth
Finansallaşma, gelir eşitsizliği ve büyüme üzerine makaleler
- Tez No: 933792
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez finansallaşma, gelir eşitsizliği ve büyüme ilişkisini inceleyen üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale finansal entegrasyonun gelir eşitsizliği üzerindeki doğrusal olmayan etkisini incelemektedir. Bu doğrultuda, Hansen (1999) çalışmasındaki eşik değerin içsel olarak belirlendiği panel sabit etkiler eşik değer metodolojisini gelişmiş ekonomiler (GE) ve yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler (YPGE) için uyguladık. Ayrıca, finansal entegrasyon göstergesini sermaye girişleri ve çıkışları şeklinde ayrıştırarak finansal entegrasyonun yönünün gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini de analiz ettik. Tahmin sonuçları etkinin GE'de hem sermaye girişleri hem de sermaye çıkışlarından kaynaklandığını gösterirken, YPGE'de ise sadece sermaye çıkışlarından kaynaklandığını göstermektedir. İkinci makale, YPGE'de ticaret açıklığının büyüme üzerindeki etkisinin de facto döviz kuru rejimine (DKR) bağlı olarak nasıl şekillendiği incelemektedir. Bulgular, YPGE'de daha katı döviz kuru rejimleri altında ticaret açıklığının büyümeye olumlu katkı sağladığını göstermektedir. Üçüncü makalede, krediler ile ekonomik aktivite arasındaki doğrusal olmayan ilişkinin kredi değişimine bağlı olarak nasıl şekillendiği analiz edilmektedir. Bu doğrultuda, çoklu eşik değer doğrusal olmayan ARDL (MT- NARDL) model kullanılarak ilişkinin hem uzun dönemde hem de kısa dönemde doğrusal olamayan yapısı incelenmektedir. Bulgularımız, Türkiye'de uzun dönemde makul seviyelerdeki kredi değişimlerinin iktisadi faaliyet üzerinde olumlu katkısı olduğunu ancak çok yüksek ve çok düşük kredi değişimlerinin ise iktisadi faaliyet üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays on financialization, income inequality and growth. The first essay investigates the nonlinear impact of international financial integration (IFI) on income inequality by applying data-driven panel fixed effect threshold procedure of Hansen (1999) for a large set of advanced economies (AE) and emerging market and developing economies (EMDE). We also decompose IFI as capital inflows and capital outflows. Our empirical findings reveal that the relationship between IFI and inequality is driven by both capital inflows and outflows in AE while it is determined by capital inflows in EMDE. The second essay examines whether the effect of trade openness on growth may change with the prevailing de facto exchange rate regimes (ERRs) in EMDE by employing the panel fixed effect threshold method. The estimation results imply that trade openness promotes growth in more rigid ERRs prevailing episodes. We also decompose trade openness as export and import to investigate the main driving force of that relation. The estimation results indicate that it is due to the joint effects of both exports and imports. The third essay assesses whether there exists a nonlinear long-run relationship between credit and economic activity, depending on the magnitude of the credit growth in Türkiye. To this end, we employ multiple threshold nonlinear ARDL (MT-NARDL) model. The results reveal noteworthy nonlinear patterns in the data, suggesting that excessively high or low levels of credit growth might disrupt the interplay between credit and economic activity while moderate credit growth promotes the relationship.