Three-dimensional stereophotogrammetric evaluation of facial soft tissue changes over a 6-month period following bimaxillary surgery in skeletal class 3 patients
İskeletsel sınıf 3 hastalarda çift çene ortognatik cerrahi sonrası yüz yumuşak dokularında meydana gelen değişikliklerin üç boyutlu steryofotogrametri yöntemi ile 6 aylık dönemde incelenmesi
  1. Tez No: 534483
  2. Yazar: VESNA VUKOBRAT PEKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR BEYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız ortognatik cerrahi sonrası yüz bölgesinde oluşan ödem ile ilişkili hacimsel değişiklikleri ölçmek ve belirli süre içinde (ortognatik cerrahiyi takiben eden 6 ay boyunca aylık olarak) yüz bölgesindeki farklı bölgelerdeki ödemin nasıl azaldığını değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışma, çift çene ortognatik cerrahi operasyonu (Maksiler LeFort Tip I ile beraber yapılan mandibular çift taraflı sagittal split osteotomi) uygulanan İskeletsel Sınıf 3 hastaların üç boyutlu (3B) steryofotogrametrik görüntüleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 3B görüntüler 3dMDface Sistemi (Atlanta, GA, ABD) ile elde edilmiştir. 3B görüntüler her hasta için şu aralıklarla çekilmiştir; cerrahi öncesi (T00), cerrahiden 1 hafta sonra (T0), cerrahiden 1 ay sonra (T1), cerrahiden 2 ay sonra (T2), cerrahiden 3 ay sonra (T3), cerrahiden 4 ay sonra (T4), cerrahiden 5 ay sonra (T5) ve cerrahiden 6 ay sonra (T6). Yumuşak doku parametreleri Mimics 20.0 Materialise (Materialise Europe, Leuven, Belçika) yazılımı ile incelenmiştir. Bulgular ve Sonuç: En fazla ödem gören bölgeler arasında mandibular ramus ve angulus, yanak, alt dudak ve çene ucu yer almıştır. Çalışmanın sonucunda, cerrahi sonrası meydana gelen ödemin ilk ay içerisinde en fazla azaldığı (%45) ve ardından daha yavaş bir şekilde dördüncü aya kadar %90 oranında azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the volume changes associated with facial swelling following orthognathic surgery and to evaluate how facial swelling is changing-decreasing over a 6-month period in different areas of the face. Materials and Methods: This retrospective study was performed on 3D stereophotogrammetric images of skeletal Class 3 patients who had underwent bimaxillary orthognathic surgery (maxillary Le Fort I type osteotomy combined with mandibular bilateral sagittal split osteotomy). Images have been taken with 3dMDface System (Atlanta, GA, USA). Three dimensional images were acquired 8 times for each patient in the following time intervals; Before surgery (T00), 1 week after surgery (T0), 1 month after surgery (T1), 2 months after surgery (T2), 3 months after surgery (T3), 4 months after surgery (T4), 5 months after surgery (T5) and 6 months after surgery (T6). Soft tissue parameters were measured by using Mimics 20.0 software launched by Materialise (Materialise Europe, World Headquarters, Leuven, Belgium). Results and Conclusion: According to the results of this study most of the post-orthognathic surgical swelling occurs in the mandibular angle and ramus, the cheek and the chin. A substantial amount of swelling (around 45%) subsides within 1 month after surgery, with a 90% resolution in 4 months.