Spirulina platensis ve Chlorella vulgaris ile zenginleştirilmiş probiyotik beyaz peynir üretiminin araştırılması
Investigation of probiotic white cheese production enriched with Spirulina platensis and Chlorella vulgaris
  1. Tez No: 667454
  2. Yazar: GİZEM SUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE YILMAZ ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada; S. platensis, C. vulgaris mikroalgleri ile Lb. acidophilus LA-5 kültürü kullanılarak üretilen probiyotik Beyaz peynirin depolama süresince (1., 30., 60. ve 90. günlerde) mikrobiyolojik, fiziko-kimyasal, tekstürel ve duyusal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, en düşük toplam mezofilik aerobik bakteri sayısı (4.68 log10 kob/g) C. vulgaris ve Lb. acidophilus içeren, en yüksek (7.96 log10 kob/g) ise S. platensis içeren peynir örneğinde belirlenmiştir. En düşük laktik asit bakteri sayısı (4.48 log10 kob/g) C. vulgaris içeren, en yüksek (7.65 log10 kob/g) S. platensis içeren peynir çeşidinde belirlenmiştir. Lb. acidophilus sayısı, S. platensis içeren örnekte 7.48 log10 kob/g, C. vulgaris içeren örnekte 7.17 log10 kob/g ve alg içermeyen örnekte 7.08 log10 kob/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to investigate microbiological, physico-chemical, textural and sensory properties of White cheese using by S. platensis, C. vulgaris and Lb. acidophilus LA-5 during storage (1st, 30th, 60th, 90thdays). The lowest TMAB count (4.68 log10 cfu/g) was determined in cheese containing C. vulgaris and Lb. acidophilus, the highest (7.96 log10 cfu/g) was found in cheese with S. platensis. The lowest LAB count (4.48 log10 cfu/g) in cheese with C. vulgaris and the highest LAB count (7.65 log10 cfu/g) in cheese with C. vulgaris and Lb. acidophilus were determined. The count of Lb. acidophilus was determined in cheese containingS. platensis as 7.48 log10 cfu/g, in sample with C. vulgaris as 7.17 log10 cfu/g and in sample without microalgae as 7.08 log10 cfu/g.